Jonny Walker znów najszybszy

2017-09-10 23:44:32

Jonny Walker znów najszybszy

Wielkie święto sportu motorowego znów na terenie Kopalni Bełchatów. Ponad tysiąc zawodników z 26 krajów, 35 tysięcy widzów, ryk silników, zapach spalin, tumany kurzu i jeden zwycięzca. Prawdziwy mistrz Red Bull 111 Megawatt - Jonny Walker.

Brytyjczyk na fabrycznym ktm-ie triumfował w Kopalni już po raz trzeci z rzędu. Rekordowa ilość ponad tysiąca zawodników zgłosiła się do czwartej edycji Red Bull 111 Megawatt. W sobotę dwuetapową trasę eliminacji - składającą się z piaszczystego, motocrossowego odcinka i urozmaiconej sekcji endurocross, bogatej w rozmaite przeszkody: głazy, pnie drzew, opony, skocznie i podjazdy - w najkrótszym czasie pokonał broniący tytułu sprzed roku i dwóch lat Brytyjczyk Jonny Walker.

Wielki finał odbył się w niedzielę. Punktualnie o godz. 1:11 popołudniu sygnał do startu dał Tadeusz Błażusiak, którego numerem 111 sygnowana jest impreza. "Taddy", pierwszy zwycięzca Megawatu sprzed czterech lat, sześciokrotny mistrz świata super enduro był twarzą imprezy.

- Bardzo się cieszę, że mogłem stanąć naprzeciwko zawodników, wcisnąć „magiczny przycisk“ i wystartować finałowy wyścig - powiedział "Taddy" Błażusiak. - Ta impreza jeszcze kilka lat temu była jedynie pomysłem w głowie kilku osób, tymczasem rośnie z roku na rok, a dzisiejsza egzekucja była kosmiczna. Jestem bardzo dumny.

Przy trasie niedzielnego wyścigu zgromadziła się rekordowa, 35-tysięczna rzesza kibiców. W finałowym wyścigu wystartowało pół tysiąca maszyn. Ukończyło ich zaledwie 30, choć to i tak więcej niż rok remu. Tylko tylu zmieściło się w limicie czterech godzin.

Niespodziewanie na pierwszym punkcie kontrolnym na prowadzenie wysunął się Manuel Lettenbichler, ale tuż za nim był Walker. Po przejechaniu piaszczystych hałd i sekcji endurocross zawodnicy zjechali w dół kopalnianego wkopu, gdzie dominowały kilkunastometrowe podjazdy i zjazdy. To tam czołówka się tasowała. Wade Young, Alfredo Gomez, Graham Jarvis, czy Mario Roman nie chcieli dać za wygraną. Trzy okrążenia, w sumie 90 km, najlepsi pokonali w niespełna 2,5 godziny.

O miejscach na podium zdecydowała próba specjalna. Tym razem nie było pionowego wysokiego podjazdu, ale sekcja po ogromnych głazach. Pierwszy zaczął przejazd Walker, ale utopił on swojego ktm-a w szczelinach między kamieniami. Tymczasem tuż za nim na finałowej sekcji pojawił się Hiszpan Mario Roman Serrano. Ale i on miał problem, by przebrnąć przez skaliste przeszkody.
363.jpg

Ostatecznie pierwszy z głazów zjechał Walker i to on podjechał pod piaszczystą hałdę jako pierwszy. Jadący husqvarną Roman, podobnie jak rok temu był drugi. Na trzecim miejscu uplasował Brytyjczyk Graham Jarvis, za nim kolejny Hiszpan Alfredo Gomez, a piąty zawody ukończył Manuel Lettenbichler. Najlepszy z Polaków - Oskar Kaczmarczyk, także na ktm-ie - był dwunasty.

- Na starcie ostatniego okrążenia wiedziałem, że moje opony były całkowicie zniszczone, więc musiałem jechać znacznie wolniej, niż chciałem. Czułem, że mogę pocisnąć, ale byłem zmuszony jechać wolniej - powiedział po swoim trzecim triumfie w Megawacie Jonny Walker. Ten sukces warto docenić, bo Brytyjczyk startował po kontuzji. - Mario dogonił mnie i o mały włos przegrałem na finiszu. Cieszę się ze zwycięstwa. Zwycięstwo to w końcu zwycięstwo, ale nie doszło do niego w taki sposób, jak chciałem, więc jest jak jest – podsumował na koniec Walker.

OGLĄDAJ WIĘCEJ ZDJĘĆ

35 tysięcy kibiców poza zaciętą rywalizacją mogło zobaczyć także pokaz podniebnych akrobacji przygotowany przez Łukasza Czepielę w samolocie Edge 540 i Marię Muś w śmigłowcu „Bolkow”. Co ciekawe, dzień wcześniej para... zaręczyła się.  

TOP 5 RED BULL 111 MEGAWATT

1. Jonny Walker (Wielka Brytania) KTM -    2:22:21
2. Mario Roman Serrano (Hiszpania) HUSQVARNA - 2:22:32
3. Graham Jarvis (Wielka Brytania) HUSQVARNA - 2:23:59
4. Alfredo Gomez (Hiszpania) KTM - 2:24:35
5. Manuel Lettenbichler    (Niemcy) KTM - 2:24:59

12. Oskar Kaczmarczyk (Polska) KTM - 2:50:11

Artykuł dodał: Maciej Wiśniewski

 

<< powrót do wszystkich aktualności

social icon social icon social icon social icon
Projektowanie stron internetowych Master-NET | Polityka prywatności | 1424556 odwiedzin