Bezpłatna terapia dla hazardzistów w Klinice Wolmed

2021-12-21 23:34:22

Bezpłatna terapia dla hazardzistów w Klinice Wolmed

Hazard potrafi być zmorą dla wielu pasjonatów sportu. W klinice Wolmed rusza kolejna odsłona turnusów dla osób uzależnionych od hazardu. O tym, na czym polega terapia i kto może z niej skorzystać odpowiadają doktorzy Sławomir Wolniak i Łukasz Prysiński.


Pandemia nie przeszkodziła Klinice Wolmed w zorganizowaniu czterech turnusów dla osób uzależnionych od hazardu w 2021 r. Teraz macie Państwo podobną ofertę na rok 2022. Czy dla pacjentów uczestnictwo jest bezpłatne?
Łukasz Prysiński, psycholog w Klinice Wolmed: - Tak, żaden z uczestników nie ponosi kosztów finansowych pobytu w naszym ośrodku. Na organizację turnusów terapeutycznych otrzymaliśmy dofinansowanie z Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii w ramach funduszy pozostających w dyspozycji Ministra Zdrowia. Jest to nie tylko wielki komfort dla uczestników programu, ale także znaczące wsparcie finansowe dla osób dotkniętych uzależnieniem od hazardu, biorąc pod uwagę fakt, iż ludzie ci często są w dramatycznej sytuacji materialnej.

Ile osób będzie mogło skorzystać z darmowej terapii i jak od strony technicznej wygląda organizacja turnusów?
ŁP: Jednorazowo grupa liczy dwanaście osób, a turnus trwa sześć tygodni. Pacjenci przebywają w klinice w trybie stacjonarnym, w pokojach dwu-, trzy- lub czteroosobowych, mają również zapewnione pełne wyżywienie. Przy przyjęciu na nasz koszt wykonujemy test na COVID-19. Pacjenci uczestniczą w terapii indywidualnej, grupowej, psychoedukacji. Mogą też liczyć na wparcie prawne i ekonomiczne, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Na czym skupia praca terapeutyczna?
Dr. n. med. Sławomir Wolniak, specjalista psychiatra, ordynator Kliniki Wolmed: Praca terapeutyczna prowadzona jest równolegle w trybie indywidualnym oraz grupowym. Przez cały czas trwania turnusu pacjenci mają liczne zajęcia edukacyjne: warsztaty, wykłady, relaksację itd. Sama psychoterapia z kolei zaczyna się od omówienia okoliczności zachowań hazardowych, uświadomienia pacjentom skali szkód, jakie wyrządzone zostały im, ich bliskim oraz zasobom materialnym. W następnej kolejności następuje wzbudzanie motywacji do podjęcia kroków zmierzających do zapanowania nad zastaną sytuacją materialną oraz stosunkami międzyludzkimi. Pacjenci są motywowani do podjęcia życiowych działań naprawczych. To żmudny i długi proces, który powinien być kontynuowany po opuszczeniu ośrodka.

Z jakimi umiejętnościami i wyposażone w jakie narzędzia osoby uzależnione od hazardu opuszczają Klinikę Wolmed?
ŁP: Pacjenci zostają wyposażeni w szereg umiejętności i narzędzi radzenia sobie, które obejmują sferę edukacyjną, prewencyjną oraz leczniczą. W sferze edukacyjnej pacjent zdobywa wiedzę o mechanizmach uzależniania się, kryteriach uzależnienia, technikach wglądu w strefę emocjonalną, automatyzmach myślowych i zachowaniach kompulsywnych, które odpowiadają za rozwój uzależnienia. Nasi pacjenci uczą się specyfiki uzależnienia od hazardu, o fazach uzależnienia, przejawach nałogu, czynnikach spustowych itd. W sferze prewencyjnej wyposażamy ich w narzędzia ochrony przed wyzwalaczami, kontroli zachowań kompulsywnych oraz przeciwdziałania nawrotom. W sferze leczenia kształtujemy w naszych pacjentach postawy prozdrowotne, pokazujemy im, że wsparcie psychologiczne i psychiatryczne jest skuteczne, zmniejsza chęć do podejmowania zachowań hazardownych, zwiększa poczucie własnej wartości, a przede wszystkim pokazuje, że pacjent nie pozostaje ze swoim uzależnieniem sam. ?

Jakie zalecenia otrzymuje osoba uzależniona od hazardu kończąca terapię w Klinice Wolmed?
Dr Sławomir Wolniak: Pakiet zaleceń wypracowywany jest przez pacjenta we współpracy z terapeutami i obejmuje dość szczegółowy plan działania w zależności od konkretnego przypadku. Jeśli chodzi natomiast o zalecenia ogólne, to przede wszystkim uczymy pacjentów obserwacji i analizy swoich myśli, emocji i postępowania. Im więcej uda nam się uzyskać samoświadomości u pacjentów, tym większą mamy pewność, że nawet jeśli nie będą w stanie poradzić sobie z uzależnieniem, to rozpoznają moment krytyczny i zgłoszą się po pomoc na tyle wcześnie, by zapobiec groźnym nawrotom. Należy pamiętać, że każdy kolejny nawrót niesie ze sobą ryzyko dalszego obniżenia własnej wartości i skuteczności uzależnionego, co może wywoływać lawinowe niepożądane reakcje psychiczne. Nasi pacjenci to wiedzą i mogą tę wiedzę wykorzystać.

*Zapisy na bezpłatne turnusy dla uzależnionych od hazardu por numerem tel. 691 92 92 92.

www.wolmed.pl

 

 

1006.jpg

 

<< powrót do wszystkich aktualności

social icon social icon social icon social icon
Projektowanie stron internetowych Master-NET | Polityka prywatności | 1476745 odwiedzin