Troje bełchatowskich sportowców rywalizuje na Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio

2021-08-28 00:18:45

Troje bełchatowskich sportowców rywalizuje na Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio

Igrzyska Paraolimpijskie rozpoczęły się w Tokio. Bełchatowski sport ma na nich troje swoich przedstawicieli. O swój czwarty paraolimpijski medal walczy Patryk Chojnowski. Na imprezie tej rangi debiutują zaś Joanna Mazur i Michał Stawicki.

Opadł już kurz po Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, w których bełchatowski sport miał swoich reprezentantów w osobach Pawła Zatorskiego i Martyny Trajdos, a także kilku siatkarzy PGE Skry Bełchatów. Od wtorku w stolicy Japonii o medale i sportowe marzenia rywalizują sportowcy z niepełnosprawnościami.

Paraolimpijskim weteranem można śmiało powiedzieć, jest Patryk Chojnowski. Pochodzący z Kleszczowa tenisista stołowy pojechał już na swoje trzecie paraolimpijskie igrzyska. W dwóch poprzednich sięgnął po trzy medale.

Rewelacyjny dla Patryka był debiut w imprezie tej rangi. W 2012 roku w Londynie sięgnął po złoty medal w singlu oraz srebro w drużynie. W turnieju indywidualnym nie stracił wówczas nawet seta. Cztery lata później tenisista stołowy z Kleszczowa również doszedł do paraolimpijskiego finału, ale wówczas w dramatycznych okolicznościach, po pięciosetowym boju przegrał z reprezentantem Chin. Z Rio de Janeiro Patryk przywiózł srebro.

Patryk Chojnowski, który reprezentuje barwy Startu Szczecin od lat z powodzeniem gra w tenisowej Superlidze, jest jednym z czołowych tenisistów stołowych w Polsce w rywalizacji z osobami pełnosprawnymi.

Po sukcesie w Londynie jego pierwszy trener Longin Wróbel z ŁTSR Łask mówił, że rękę Patryk rękę ma lepszą niż legendarny Andrzej Grubba. Czy miałby szanse na medale olimpijskie, to tylko gdybanie, w kadrze narodowej pełnosprawnych kleszczowianin już nie gra, bo każdy mecz to dla jego nogi zbyt duże obciążenie. Niepełnosprawność Patryka Chojnowskiego sięga siódmego roku jego życia, gdy podczas jazdy rowerem został potrącony przez samochód. Zmiażdżona stopa groziła amputacją, ale ostatecznie obyło się bez niej.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez @chojnowski_patrykk


Patryk Chojnowski rozpoczął już udział w paraigrzyskach w Tokio. W pierwszym meczu pokonał reprezentanta Indonezji Kometa Akbara w trzech setach. W drugim meczu grupowym ograł Francuza Gillesa de la Bourdonnaye 3-1. W sobotę o 3 nad ranem w ćwierćfinale zmierzy się z reprezentantem Czarnogóry Luką Bakiciem.

O ile Patryk Chojnowski jest już paraolimpijczykiem doświadczonym, o tyle dla pary Joanna Mazur - Michał Stawicki to debiut. Oboje oficjalnie reprezentują Start Tarnów, ale mnóstwo czasu z przedłużonych o rok przez pandemię przygotowań do igrzysk spędzili w Bełchatowie.

Michał Stawicki to oczywiście bełchatowianin. Przygodę ze sportem rozpoczął od piłki nożnej w GKS Bełchatów, później był lekkoatletą w Bełchatowskim Klubie Lekkoatletycznym, by po studiach w Gorzowie Wlkp. zostać trenerem i
przewodnikiem w parze z niewidomą Joanną Mazur. 

Lekkoatletka wprawdzie z Bełchatowa nie pochodzi, przez lata związana była z Tarnowem i Krakowem, ale w ostatnim czasie zamieszkała w Bełchatowie, gdzie trenowała wspólnie ze swoim sportowym partnerem i trenerem zarazem. Parę Joanna Mazur - Michał Stawicki nie raz można było spotkać trenujących na obiektach Powiatowego Centrum Sportu, czy na ścieżkach rowerowych w centrum miasta. W lipcu w Bydgoszczy oboje sięgnęli po dwa złote medale mistrzostw Europy na 1500 i 400m.

Bełchatowscy lekkoatleci także zaczęli już swoje starty w Tokio. W eliminacjach na 400m z siódmym czasem (1:01,50) awansowali do półfinału, który odbędzie się w sobotę o godz. 12:40 czasu polskiego, a ewentualny finał zaplanowany jest na niedzielę nad ranem. Także w niedzielę, po godz. 2 w nocy polskiego czasu Joanna Mazur i Michał Stawicki rozpoczną rywalizację na 1500m. Natomiast od 2 września bełchatowianie rywalizować będą na dystansie 200m.

Artykuł dodał: Maciej Wiśniewski

 

<< powrót do wszystkich aktualności

social icon social icon social icon social icon
Projektowanie stron internetowych Master-NET | Polityka prywatności | 1424538 odwiedzin