Martyna Trajdos medalistką olimpijską! To pierwszy medal igrzysk dla sportowca z Bełchatowa

2021-08-01 23:47:45

Martyna Trajdos medalistką olimpijską! To pierwszy medal igrzysk dla sportowca z Bełchatowa

Martyna Trajdos jest pierwszym sportowcem urodzonym w Bełchatowie, który sięgnął po olimpijski medal! Reprezentująca Niemcy judoczka zdobyła brązowy medal w konkursie drużyn mieszanych. W ten sposób nasza krajanka powetowała sobie niepowodzenie w turnieju indywidualnym w Tokio.

Martyna Trajdos brązową medalistką Igrzysk Olimpijskich w Tokio! Urodzona 32 lata temu w Bełchatowie zawodniczka sięgnęła po medal olimpijski w mieszanym turnieju drużynowym. Pochodząca z Bełchatowa, ale mieszkająca obecnie w Kolonii Martyna miała swój wkład w walce o medal zwłaszcza w pierwszym pojedynku turnieju mieszanego przeciwko Reprezentacji Uchodźców. Martyna walczyła w kategorii do 70 kg, choć jej nominalną kategoria to o 7 kg mniej.

Po zwycięstwie 4:0 (cztery wygrane walki) z przygotowaną specjalnie na te igrzyska reprezentacją złożoną ze sportowców, którzy musieli uciekać ze swoich krajów przed różnymi konfliktami, nie mając u siebie możliwości treningów, Niemcy przegrali 2:4 z gospodarzami z Japonii. Zwycięski 4:2 repasaż z Mongolią otworzył naszym zachodnim sąsiadom szansę na medal. Po zwycięstwie 4:2 z Holandią Niemcy, z Martyną Trajdos w składzie sięgnęli po brązowe medale.

Sukcesem w drużynie Martyna Trajdos powetowała sobie nieudany występ w turnieju indywidualnym. Już w pierwszej walce Martyna przegrała z reprezentantką Węgier Szofi Ozbas po złotym punkcie zdobytym przez rywalkę i niestety odpadła z zawodów. Podobnie było pięć lat temu w Rio de Janeiro. Martyna sama nie kryła po tej walce rozczarowania.


- Chciałabym być tak szczęśliwa, jak wtedy kiedy przyjeżdżałam do wioski olimpijskiej - napisała wówczas w swoich mediach społecznościowych Martyna. - Jestem bardzo rozczarowana moim startem w igrzyskach. Chciałam zaprezentować najlepszą wersję siebie, zrekompensować ciężką pracę, ból i łzy w to włożone. Po 2016 roku byłam pewna, że zrobię wszystko, aby wystąpić lepiej niż w Rio, ale nie zrobiłam. Nie mam żadnych wymówek. Jestem po prostu bardzo smutna i rozczarowana, a te blizny zostaną - pisała w emocjonalnym wpisie Martyna. - Nie żałuję tej długiej drogi z wieloma wzlotami i upadkami. Ale jest brutalnie. Moje marzenie, mój cel właśnie się rozpadły. To nie jest to, na co pracowałam, ale sport jest nieprzewidywalny - dodała Martyna.

Kończąc swój wpis po przegranym turnieju indywidualnym zapewniła swoich kibiców, że da z siebie wszystko w konkursie drużynowym. I tak się stało, dołożyła swoją cegiełkę do medalu zespołu.

Brąz przykleił się do Martyny Trajdos na dobre. To jej siódmy brązowy medal z wielkich imprez w judo. W 2018 i 2020 sięgała po brąz mistrzostw Europy indywidualnie, a w 2017 roku w drużynie. Dwa lata temu właśnie w Tokio Martyna zdobyła brąz mistrzostw świata indywidualnie, a w 2014 i 2015 sięgała po trzecie miejsce w drużynie.

Przypomnijmy, że Martyna jako dziecko wyjechała z rodzicami z Bełchatowa do Niemiec. Judo zaczęła uprawiać w Hamburgu, gdzie wciąż mieszkają jej rodzice. Martyna obecnie mieszka w Kolonii. Na początku kariery próbowała reprezentować Polskę, ale władze rodzimego związku niekoniczenie były tym zainteresowane.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Paweł Zatorski (@pawelzati)


Oczywiście liczymy, że medal Martyny Trajdos nie będzie jedynym "bełchatowskim medalem" podczas igrzysk w Tokio. Siatkarscy kibice doskonale wiedzą, że reprezentacja siatkarzy z bełchatowianinem Pawłem Zatorskim w składzie awansowała do ćwierćfinału turnieju olimpijskiego, w którym zagra z Francją. Wygrana da Polakom i "Zatiemu" przepustkę do strefy medalowej. Paweł Zatorski wprawdzie urodził się w Łodzi, ale rodzinnie i sportowo związany jest od dziecka z Bełchatowem i jest wychowankiem EKS Skry Bełchatów.

Pierwszy złoty medal dla Polski w Tokio zdobyła mieszana sztafeta 4x400m. Medalowe szanse ma także sztafeta kobiet na tym dystansie, w której regularnie w ostatnich latach biegała Aleksandra Gaworska, sięgając po medale mistrzostw świata i Europy. Niestety Ola, wychowanka Bełchatowskiego Klubu Lekkoatletycznego nie pojechała na igrzyska. Rok temu szans nie miała, bo leczyła kontuzję, ale przesunięcie igrzysk dawało nadzieję na ponowny akces do drużyny "Aniołków Matusińskiego". Niestety nieudane mistrzostwa Polski (brak awansu do finału) przekreśliły marzenia bełchatowianki na wyjazd na igrzyska. Swoim koleżankom kibicuje zza telewizora.

 

 

Zdjęcie główne: Facebook Martyny Trajdos


Artykuł dodał: Maciej Wiśniewski

 

<< powrót do wszystkich aktualności

social icon social icon social icon social icon
Projektowanie stron internetowych Master-NET | Polityka prywatności | 1393375 odwiedzin