Jakub Domurad rozpoczyna udział w mistrzostwach świata. "Stać go nawet na złoto!"

2021-04-11 22:53:54

Jakub Domurad rozpoczyna udział w mistrzostwach świata. "Stać go nawet na złoto!"

Jakub Domurad rozpoczyna swój udział w Młodzieżowych Mistrzostwach Świata w boksie olimpijskim, które startują w Kielcach. Wychowanek Gardy Bełchatów w poniedziałek pozna drabinkę w swojej kategorii wagowej +91 kg. - Kubę stać nawet na złoto - mówi Arkadiusz Żurawski, trener bełchatowskiego klubu, który odkrył talent 19-latka już ponad trzy lata temu.

Oficjalnie Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w boksie, które po raz pierwszy w historii odbywają się w Polsce już się rozpoczęły, ale pierwsze walki rozpoczną się dopiero we wtorek. Ekipy z całego świata zjechały już do Kielc, w sumie ponad pół tysiąca zawodników i zawodniczek. Wśród nich, tak jak już informowaliśmy, znalazł się także reprezentant bełchatowskiego klubu GardaJakub Domurad powalczy w najcięższej kategorii wagowej powyżej 91 kg.

- Moim zdaniem Kuba ma nawet szansę na złoto, ale tak naprawdę więcej będzie można powiedzieć dopiero po losowaniu drabinki turniejowej - mówi Arkadiusz Żurawski, trener zawodnika w bełchatowskim klubie.Wiem, kogo "wyprodukowałem". Kuba jest bardzo dobrym zawodnikiem, który sukcesywnie się rozwija i stać go na bardzo dużo, ale oczywiście także ma jeszcze swoje słabsze momenty. Nie zawsze na pokazanie pełni potencjału pozwala przeciwnik. To jest boks, po drugiej stronie stoi rywal, który też ma swój plan na wygraną.

W tym roku Jakub Domurad pokazał się już z bardzo dobrej strony na międzynarodowych ringach. Wychowanek Gardy Bełchatów wygrał turniej na Litwie, dwóch rywali posyłając na deski już w pierwszych rundach. Wcześniej świetnie boksował także w Niemczech i właśnie ta bardzo dobra postawa w starciach z zagranicznymi rywalami zapewniła bełchatowskiemu pięściarzowi miejsce w kadrze narodowej na mistrzostwa świata.

Oczywiście łatwo nie będzie, bo na imprezie tej rangi słabych rywali nie ma. Wśród najgroźniejszych są z pewnością reprezentant Indii, z którym Kuba już walczył i przegrał. Jest też Ukrainiec, mistrz Europy, z którym Jakub Domurad mierzył się jesienią podczas mistrzostw Europy w Czarnogórze. Groźny na pewno będzie też mistrz Niemiec, czy reprezentant Azerbejdżanu, ale jak to bywa na takich zawodach, być może w trakcie turnieju wystrzeli jeszcze ktoś inny. My liczymy, że czarnym koniem mistrzostw w kieleckiej Hali Legionów będzie Kuba Domurad.

- Mocną stroną Kuby z pewnością jest psychika - mówi trener Żurawski. - Jest silny i sprytny. Dużo potrafi. Nie ma jednego głównego atutu, jest dobrze rozwinięty. I przygotowany na walki w pełnym wymiarze. O tym często rozmawiamy. Nie można nastawiać się na zadanie jednego, decydującego ciosu. Oczywiście, jeśli taka okazja się trafi, to trzeba ją wykorzystać. Ale Kuba jest przygotowany na boksowanie w pełnym wymiarze czasu i z takim podejściem ma wchodzić do ringu, że trzeba będzie się bić przez trzy pełne rundy - podkreśla trener zawodnika.

Jakub Domurad w maju skończy 19 lat. Boksuje od 2017 roku. Mierzy 191 cm i waży 104 kg. W swoim dorobku ma już brązowy medal Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży i ubiegłoroczny srebrny medal mistrzostw Polski (pamiętny przegrany finał po kontrowersyjnej decyzji sędziów). Wystąpił też w mistrzostwach Europy. Jego bilans walk w Polsce to 23 wygrane i 7 porażek, zaś na zagranicznych ringach 6-4. Jest uczniem ZSP nr 1 w Bełchatowie, w zawodzie technik pojazdów samochodowych. Jego idole z ringu to: Andrzej Gołota, Tyson Fury, Ołeksandr Usyk, Mike Tyson.

W poniedziałek Jakub Domurad pozna swojego pierwszego rywala w zawodach. Początek walk we wtorek. Zawody toczyć się będą na dwóch ringach. Medalistów poznamy między 20, a 23 kwietnia.

Artykuł dodał: Maciej Wiśniewski

 

<< powrót do wszystkich aktualności

social icon social icon social icon social icon
Projektowanie stron internetowych Master-NET | Polityka prywatności | 1380333 odwiedzin