Maja Matyśkiewicz mistrzynią Polski! Cztery medale lekkoatletów w Toruniu

2021-02-15 19:42:09

Maja Matyśkiewicz mistrzynią Polski! Cztery medale lekkoatletów w Toruniu

Maja Matyśkiewicz mistrzynią Polski juniorek młodszych! Zawodniczka UKS Czempion Bełchatów nie miała sobie równych w biegu na 300m podczas rozegranych w Toruniu lekkoatletycznych Halowych Mistrzostw Polski. Z trzema medalami do domu wrócili reprezentanci BKL - Natalia Wójcik, Jakub Bracki i Mateusz Górny.

Maja Matyśkiewicz potwierdziła podczas Halowych Mistrzostw Polski U-18 i U-20 w Toruniu swój wielki talent. Bełchatowianka jechała na mistrzostwa jako faworytka, z najlepszym czasem na 300m w kategorii do lat 18. Wychowanka trenera Dariusza Rybarczyka udźwignęła presję faworytki. Jako jedyna z całej stawki zawodniczek na tym dystansie złamała w Toruniu barierę 40 sekund. W biegu eliminacyjnym uzyskała 39.45, bijąc swój rekord życiowy.

W swoim biegu eliminacyjnym rekord życiowy poprawiła także Maria Kołodziejczuk, która uzyskała 40.54. Był to trzeci wynik kwalifikacji, który pozwalał po cichu upatrywać także drugiej szansy medalowej w finale. W biegu medalowym Maria Kołodziejczuk uzyskała 40.64. Do brązowego medalu zabrakło jej 15 setnych sekundy. Niewiele.

Natomiast klasą dla siebie w finale była Maja Matyśkiewicz, która drugi raz w tych mistrzostwach złamała granicę 40 sekund (39.70). Wygrała z dużą przewagą i sięgnęła po złoty medal.

Z bardzo dobrej strony w toruńskich mistrzostwach pokazał się także Jakub Bracki. Reprezentant BKL w trójskoku wywalczył srebrny medal. Już po pierwszym skoku na 14.28m podopieczny trenera Łukasza Mantyka był drugi, ale w ostatniej serii o dwa centymetry dalej skoczył rywal ze Zduńskiej Woli (Szymon Gabrysiak). Kuba Bracki wytrzymał jednak ciśnienie i w ostatnim skoku doleciał do odległości 14.39, czym ustanowił swój rekord życiowy i zapewnił sobie srebrny medal mistrzostw Polski. Zwycięzca Wojciech Galik z Wawela Kraków był poza zasięgiem (wygrał z wynikiem 14.64m).

Dodajmy, że w kategorii młodszej do lat 18 piąte miejsce w trójskoku zajął inny reprezentant BKL Dawid Tatara. W swojej piątej próbie uzyskał 12,98m, czym ustanowił swój rekord życiowy. Do medalu zabrakło 66cm.

Brązowy medal zdobyła sprinterka BKL Natalia Wójcik. W eliminacjach na dystansie 60m juniorek młodszych uzyskała trzeci czas - 7.88. W finale bełchatowianka pobiegła szybciej, uzyskując 7.82, co pozwoliło zająć trzecie miejsce. Do srebrnego medalu zabrakło niewiele (dwie setne).

Także brąz na 60m w kategorii U-20 zdobył Mateusz Górny. Podopieczny trenera Łukasza Mantyka uzyskał trzeci czas eliminacji - 6.88, ale też swój bieg wygrał wyraźnie, więc nie musiał biec "na maksa" do końca. W finale Mateusz pobiegł podobnie, z wynikiem 6,86. To wystarczyło tylko do brązowego medalu. To był niezwykle wyrównany bieg. Zwycięzca Jakub Pietrusa i drugi Oliwier Wdowik uzyskali ten sam czas 6,78 i o złotym medalu decydowały tysięczne części sekundy. Złoto zatem było w zasadzie poza zasięgiem sprintera BKL, który w tym sezonie tylko raz, 23 stycznia w Toruniu pobiegł poniżej 6,8 sekundy i na razie nie może zbliżyć się do swojej życiówki sprzed roku (6.76).

W medalowym biegu na 200m wziął udział także Filip Chrosta, który w  eliminacjach pobiegł w czasie 21.96 i z piątym czasem awansował do finału. W decydującym biegu uzyskał 22.34. Aby mógł liczyć na medal musiał pobiec poniżej 22 sekund.

Z szóstym czasem - 8.29 - do finału biegu na 60m przez płotki awansował Oskar Łucki, który na płotkach sięgał już po medale mistrzostw Polski na otwartym stadionie. Trapiony w ostatnim czasie kontuzjami junior BKL w finale pobiegł najlepiej w karierze. Rekord życiowy 8.15 dał mu czwarte miejsce. Do brązowego medalu zabrakło jednej dziesiątej sekundy.

Na dystansie 600m U-18 rywalizowała Marita Dybalak. Podopieczna Dariusza Rybarczyka w eliminacjach uzyskała rekord życiowy - 1:37.58, który zapewnił jej awans do finału B. W nim zajęła szóste miejsce z czasem 1:38.17.

W konkursie skoku wzwyż juniorek młodszych udział wzięła Julia Grochulska. Zawodniczka Czempiona w pierwszej próbie skoczyła 159cm. Niestety trzy kolejne próby na wysokości o 3cm wyższej już się nie powiodły i Julia zajęła 9. lokatę.

Rekord życiowy na 1000m juniorek młodszych - 3:04.12 - uzyskała Amelia Pawelus z Omegi Kleszczów, co było 12. czasem serii biegów. 

Artykuł dodał: Maciej Wiśniewski

 

<< powrót do wszystkich aktualności

social icon social icon social icon social icon
Projektowanie stron internetowych Master-NET | Polityka prywatności | 1476750 odwiedzin