Wieczorny Puchar Pięciu Biegów zakończony. Walka trwała do ostatnich metrów

2020-09-03 06:46:22

Wieczorny Puchar Pięciu Biegów zakończony. Walka trwała do ostatnich metrów

Wieczorny Puchar Pięciu Biegów, czyli Amatorskie Ostre Ściganie na Bieżni zakończone. Rywalizacja o zwycięstwo w poszczególnych kategoriach trwała do ostatnich metrów piątego, najdłuższego biegu.

Nowy cykl biegów na bieżni zorganizowany przez UKS Czempion Bełchatów, KB Spartakus Bełchatów i Powiatowe Centrum Sportu w Bełchatowie zakończył się wraz z końcem wakacji. Zwycięzców w poszczególnych kategoriach wiekowych wyłonił ostatni, piąty bieg na dystansie 5000m. Był to najdłuższy dystans z całego cyklu biegów, co dla niektórych czyniło go najtrudniejszym, choć z drugiej strony dla biegaczy długodystansowych, to dystans, który częściej pokonują. Z pewnością jednak najtrudniejszy do sędziowania, bo w każdej z trzech serii do pokonania było 12,5 okrążenia stadionu, co powodowało, że już po kilku kółkach biegacze się dublowali, a stawka rozciągnięta była na całej długości bieżni.

Najciekawiej było w kategoriach męskich, gdzie liczba uczestników była największa. Aby liczyć się w klasyfikacji generalnej całego Wieczornego Pucharu Pięciu Biegów uczestnicy musieli wystartować w minimum trzech biegach, a do klasyfikacji zliczana była suma najlepszych trzech miejsc (im niższa liczba punktów, tym wyższa pozycja w klasyfikacji).

Dwunastu zawodników ostatecznie zostało sklasyfikowanych w kategorii do lat 35, w której startowali najszybsi biegacze całego cyklu. Tym samym, to właśnie w tej kategorii poznaliśmy najlepszego zawodnika Amatorskiego Ostrego Ścigania na Bieżni. Wiadomo było, że walkę o zwycięstwo stoczą ze sobą Tomasz Kunikowski z AkademiBiegacza.pl S.L. Salos Wodna Łódź, który wygrał dwa pierwsze biegi na 3000m i jedną milę oraz Konrad Chrostowski z KBKS Radomsko, zwycięzca biegów na 1000m i 2000m. Kalkulacja była prosta, który z nich przybiegnie na metę pierwszy, ten wygra. Tylko załamanie formy lub nieukończenie biegu mogło sprawić, że do walki o jedno z pierwszych miejsc mógł włączyć się ktoś inny.

Tak się jednak nie stało, obaj zawodnicy pilnowali się na trasie, ale obu pretendentów do pucharu za zwycięstwo podzielił Karol Kowalski z Team Kopeć, który wygrał bieg z czasem 16:07.85. Był to jednak dla niego pierwszy start w cyklu, więc w klasyfikacji generalnej się nie liczył. Półtorej sekundy za nim na metę wpadł Konrad Chrostowski, który stoczył zaciętą walkę na finiszu. Mimo, że był drugi zapewnił sobie zwycięstwo w całym cyklu, gdyż jego najgroźniejszy rywal Tomasz Kunikowski był trzeci, ze stratą ponad 10 sekund. Czwarty w ostatnim biegu i zarazem trzeci w klasyfikacji generalnej był Piotr Kułak. Czwarte miejsce zajął młodziutki Mateusz Markowiak z Czempiona Bełchatów.

KLASYFIKACJA GENERALNA WIECZORNEGO PUCHARU PIĘCIU BIEGÓW

W starszej kategorii do 40-tki, rywalizacja była mniejsza. Zdecydowanie najlepszym biegaczem w tej kategorii został Krzysztof Papuga z Zelowa. Ciekawie było za to w kategorii 41-45 lat, gdzie o pierwsze miejsce rywalizowali ze sobą Jarosław Staniec i Marcin Felisiak. Dwaj bełchatowianie znają się doskonale, trenują ze sobą i o swoich słabych i mocnych stronach wiedzą wszystko, a w dotychczasowych czterech startach biegali niemal identycznie, rywalizując ze sobą na kresce. Tym razem jednak zdecydowanie lepszy okazał się Jarosław Staniec, który tym samym zapewnił sobie wygraną w tej kategorii, gdyż jego treningowy kompan w ostatnim biegu był dopiero trzeci spośród biegaczy w swoim wieku (drugie miejsce dałoby mu wygraną w cyklu).

W pozostałych kategoriach, gdzie rywalizacja była już mniejsza, zwyciężali Dariusz Kudra, Sławomir Pisarek, Ryszard Sobczyk i Leszek Snochowski.

Wśród kobiet w najmłodszej kategorii rywalizowały ze sobą dwie zawodniczki Czempiona. Oliwia Malinowska, która w ostatnim biegu nie startowała ostatecznie była przed Zosią Radomiak. Pozostałe kategorie wygrały: Sylwia Hałaczkiewicz i Agnieszka Olczyk. W starszych kategoriach biegały pojedyncze zawodniczki.

fot. Piotr Tokarczyk / FotoPiotr

Artykuł dodał: Maciej Wiśniewski

 

<< powrót do wszystkich aktualności

social icon social icon social icon social icon
Projektowanie stron internetowych Master-NET | Polityka prywatności | 1378455 odwiedzin