Tomasz Owczarek najlepszy w połówce Ultra Kamieńsk

2020-08-04 15:42:58

Szósta edycja Ultra Kamieńsk, czyli górskiego biegu po zwałowisku bełchatowskiej kopalni za nami. Zwycięzcą na dystansie 25 kilometrów został najlepszy obecnie bełchatowski biegacz - Tomasz Owczarek.

Ultra Kamieńsk to jeden z pierwszych w województwie łódzkim biegów masowych reaktywowanych w tym roku w związku Covid-19. Dwudniowa rywalizacja toczyła się na trzech dystansach, z których każdy zaczynał się i kończył podbiegiem i zbiegiem na trasie stoku narciarskiego Góry Kamieńsk. Ale w sumie podbiegów i zbiegów było więcej.

W sobotę biegano na "Górskiej dyszce" czyli dystansie 10 km. Zwycięzcą został Krzysztof Pietrzyk z Koluszek, który dystans pokonał w 45 minut i 13 sekund. 55:35 taki czas osiągnęła najlepsza z kobiet na tym dystansie Magdalena Pierzchała z LKS Koluszki. Z rodzimych biegaczy najwyżej sklasyfikowany zostal Tomasz Maliszak z Ruśca, który był 24. Z trasą nie poradziła sobie tylko jedna ze 116 osób.

foto by Sebastian Nowakowski

Opublikowany przez Ultra Kamieńsk Wtorek, 4 sierpnia 2020

Co ciekawe, o jedną sekundę lepsze tempo na całej trasie niż zwycięzca "Górskiej dyszki" uzyskał najszybszy zawodnik "Półmaratonu z hakiem", czyli niedzielnego biegu na 25 km. Zwyciężył Tomasz Owczarek, obecnie najlepszy biegacz długodystansowy z Bełchatowa, który 25 km pokonał w tempie 4:30 min/km, co dało mu czas netto 1:52:40. Na mecie przyznał, że bieg potraktował treningowo, co pokazuje, że ma jeszcze spore rezerwy.

Dobry rezultat zawdzięcza pewnie naciskającemu na niego Maciejowi Masiarkowi z Piotrkowa, który zameldował się na mecie niespełna pół minuty później. Trzeci był Mateusz Ogłoza z Łodzi. W czołówce zameldował się też Michał Kobyłecki ze Szczercowa (2:11:36), a blisko pierwszej dziesiątki był też bełchatowianin Łukasz Dolata (2:20:37). Najlepsza z kobiet okazała się Joanna Spułtowska z Łodzi (2:33:20).

Z prawdziwym Ultra Kamieńsk, czyli biegiem na 50km zmierzyło się 59 osób, z których bieg ukończyło 48 osób, a ostatni do mety dobiegli po ponad 7,5 godziny walki z trasą i własnymi słabościami.

Królem Ultra Kamieńsk 2020 został również znany w regionie Piotr Kułak z Kamieńska, który trasę zna jak własną kieszeń. "Biały Kenijczyk", jak często się określa trasę z sumą przewyższeń liczącą tysiąc metrów pokonał w czasie 4 godzin, 6 mimnut i 48 sekund, co oznacza, że 50 km po górach pokonał w tempie poniżej 5 minut na kilometr.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Ultra Kamieńsk wyszło jak marzenie???? Tutaj wlaśnie na drugiej edycji w 2016r zacząłem swoją przygodę z bieganiem???? Jeszcze 14 dni temu postawiłem sobie cel pokonać dystans 50km z 1000m przewyższenia w granicach 4h10min lub z średnim tempem poniżej 5min/km co było trudniejsze do zrealizowania wcześniej???? Ostatnie dwa tygodnie jednak nie było czasu trenować na pełnych obrotach gdyż były wakacje w Sudetach???? Kolejny tydzień również zaniedbałem???? Jeden trening 8km + piątek wyścig na 1000m???? @paulinaa_kaczynskaa obiecuję, że się przyłożę do treningów jak odpocznę???? Na zawodach miałem najlepszy support jaki mogłem sobie wymarzyć ? dziękuję kochanie @keepdreamsclose ???? Wielkie podziękowania dla mojego kolegi który mi pomaga w trudnych chwilach jakimi są urazy @adam_ojrzynski Fizjoterapia & Osteopatia Ojrzyński???? Wracając do zawodów trasa świetnie przygotowana???? Ryszyłem od początku pierwszy i miejsca już do końca nie oddałem???? Druga pętla była już trudniejsza bo było coraz cieplej, a od 46km nogi zaczęły odmawiać współpracy???? Przewaga na każdym punkcie kontrolnym rosła???? Ostateczny czas to 4h6min????????26min przewagi nad drugim zawodnikiem! Średnie tempo 4:59min/km i wygrany ultra maraton???? #instarun #moutain #winner #mountaininlove #polishboy #polishrunner #runner #running #loverunning #polskabiega #iMoveMe #ASICSFrontRunner #run #nevergiveup #bieganie #marathon #trailrunning #ultrakamiensk #gorakamiensk

Post udostępniony przez Piotr runner???????? (@white_kenya89)Sie 2, 2020 o 12:01 PDT

Drugie miejsce zajął Michał Lewiak, a trzeciw Arkadiusz Jajuga. Bardzo dobrze pobiegła też pierwsza kobieta - Magdalena Ziółek, która była czwarta open (czas4:40:41)! Z powiatu bełchatowskiego najlepszy był Mateusz Ochocki z Pozytywnie Zabieganych Kleszczów (5:3228), a z Bełchatowa Robert Jaszczuk (18. open z czasem (5:43:36).