Koniec Zjednoczonych Gmina Bełchatów! ESPN wraca do korzeni

2020-07-07 19:37:10

Koniec Zjednoczonych Gmina Bełchatów! ESPN wraca do korzeni

ESPN Zjednoczeni Gmina Bełchatów nie przystąpią do rozgrywek A klasy w sezonie 2020/2021. Dwuletnia fuzja dwóch bełchatowskich klubów dobiega końca. EBE SPN pójdą własną drogą. Wystąpią w Pucharze Polski i prawdopodobnie także w B klasie. A Zjednoczeni? Nie mają drużyny, ale... za to zarząd pracuje w pełnym składzie.

Drużyna, która jeszcze rok temu biła się o awans do okręgówki przestanie istnieć. Władze Zjednoczonych Gmina Bełchatów wysłały już do piotrkowskiej delegatury Łódzkiego Związku Piłki Nożnej informację, że klub nie przystąpi do rozgrywek A klasy. Oparta na piłkarzach ESPN Bełchatów kadra prawdopodobnie grać będzie w B klasie. Do końca tygodnia powinno się to wyjaśnić.

- Podejmując dwa lata temu decyzję o połączeniu naszych klubów umówiliśmy się na 6-osobowy zarząd, po trzy osoby z każdej strony i wspólne działania na rzecz klubu - mówi Filip Śliwiński, prezes ESPN. - Właściwie od początku te warunki nie zostały spełnione. Organizacyjnie przez te dwa lata praktycznie wszystko załatwiałem sam, chodząc tylko po podpisy pod dokumentami do pani prezes - dodaje. - Z tego co wiem, zarząd nie miał zamiaru zgłaszać żadnej drużyny do rozgrywek. Miarka się przebrała. Chciałem to unormować, powiem wprost, zażądałem rezygnacji pani prezes Pieczary, ale takiej woli nie było. Przez tydzień nie mogłem się nawet do niej dodzwonić, nie ma sensu tego dalej ciągnąć - podkreśla.


Danuta Ewa Pieczara, prezeska Zjednoczonych Bełchatów podkreśla, że współpraca między działaczami obu klubów układała się dobrze, ale wszystkiemu winien jest brak pieniędzy.

- Borykamy się z problemami finansowymi. Sponsorów nie ma i nie zapowiada się by byli - podkreśla prezes Pieczara. - Głównym sponsorem klubu przez lata była gmina, ale środki z gminy zostały wstrzymane, nie jesteśmy w stanie tego pociągnąć bez wsparcia. Bardzo mi przykro, to była trudna decyzja, ale dłużej tak się już nie da funkcjonować - dodaje.

Sprawa upadku Zjednoczonych ciągnie się właściwie od trzech lat. Kłopoty zaczęły się latem 2017 roku, kiedy klub opuścił główny, prywatny sponsor. Już wtedy pojawił się temat wycofania IV-ligowej wówczas drużyny z rozgrywek, ale chciano uniknąć spadku o dwie klay. Jesienią zbudowana z juniorów i wychowanków drużyna rozegrała 17 meczów. Wszystkie przegrała, kończąc rundę z bilansem bramkowym... 4:111. Wiosną 2018 w klubie nie miał kto trenować. Na inaugurację do Kutna zespół pojechał w jedenastu. Skończyło się kompromitacją, wynikiem 0:30 i pośmiewiskiem na całą Polskę [tutaj przeczytacie o tym niecodziennym meczu]. To był ostatni mecz Zjednoczonych w IV lidze. Do następnych nie przystąpiono, a drużynę ostatecznie wycofano z ligi.

I pewnie już dwa lata temu zespół z Emilina upadłby ostatecznie, gdyby nie EBE SPN. Działający od 2011 roku amatorski klub, założony przez grupę kumpli i pasjonatów, postanowił dać drużynie z gminy swój zespół. ESPN długo nie mogli na boisku wywalczyć awansu do A klasy. Okazja pojawiła się dzięki kłopotom Zjednoczonych. Po wycofaniu z IV ligi "United" wylądowali w A klasie, czyli tam, gdzie chcieli grać chłopaki z ESPN. Połączono więc siły. W Zjednoczonych pozostała młodzież, zespół seniorski stworzyła ekipa ESPN. Tak powstał A klasowy zespół ESPN Zjednoczeni Gmina Bełchatów. Rok temu drużyna, której gwiazdą był Jacek Berensztajn do samego końca walczyła o awans do okręgówki. Przegrali po dwóch remisach w barażach ze Skalnikiem Sulejów [--> "Zabrakło tak niewiele. Okręgówka nie dla ESPN Zjednoczonych"].

- To była fajna przygoda w A klasie, otarliśmy się o okręgówkę, ale cóż, to już koniec, zaczynamy można powiedzieć od nowa - mówi Filip Śliwiński. - Drużynę mamy, będziemy chcieli jeszcze kogoś pozyskać, zapraszamy chętnych, którzy chcą się pobawić w futbol na poziomie ligowym - dodaje.

W miniony weekend odbył się właściwie ostatni mecz pod szyldem ESPN Zjednoczonych. Na boisku w Grocholicach ESPN Zjednoczeni wysoko przegrali z KS Grocholice 0:8.

Opublikowany przez FotoPiotra Niedziela, 5 lipca 2020


18 sierpnia ESPN Zjednoczeni mieli rozpocząć sezon meczem w Pucharze Polski przeciwko rezerwom Omegi Kleszczów. Rozpoczną jako ESPN Bełchatów. Jak mówi Filip Śliwiński ŁZPN wydał już zgodę, aby "na licencji" Zjednoczonych do rozgrywek Pucharu Polski przystąpiła drużyna ESPN. Mecz, prawdopodobnie odbędzie się na boisku Powiatowego Centrum Sportu w Bełchatowie.

- Chcemy też wrócić do B klasy, dogrywamy ten temat, myślę, że to się uda i w nowym sezonie wystąpimy w klasie B - podkreśla Filip Śliwiński. - Nie wiem, co będzie ze Zjednoczonymi. Mają swój zarząd, niech działają...

Zjednoczeni nie mają drużyny seniorów i mieć nie będą. Ale za to zarząd klubu funkcjonuje w niezmiennym składzie. Jak mówi prezeska Danuta Ewa Pieczara, w klubie chcieliby dalej pracować z młodzieżą. Być może uda się zgłosić do rozgrywek ŁZPN jedną drużynę młodzieżową, ale pewne to nie jest. Wiele zależy od decyzji rodziców i tego, czy będą chcieli finansować zespół.

fot. Piotr Tokarczyk / FotoPiotr

Artykuł dodał: Maciej Wiśniewski

 

<< powrót do wszystkich aktualności

social icon social icon social icon social icon
Projektowanie stron internetowych Master-NET | Polityka prywatności | 1378464 odwiedzin