Czy Polska ma szansę powalczyć o finał Euro 2021?

2020-03-24 14:56:26

Czy Polska ma szansę powalczyć o finał Euro 2021?

Euro 2020 stało się oficjalnie Euro 2021 – przez pandemię koronawirusa zostało przeniesione na kolejny rok.  Będzie wyjątkowe nie tylko z tego powodu, ale też z racji tego, że po raz pierwszy rozgrywane zostanie w 12 krajach, nie zaś tylko w jednym czy dwóch. Weźmie w nim udział 24 drużyn narodowych, w tym polska ekipa! Zagramy w grupie E, przeciwko Szwecji, Hiszpanii oraz jeszcze nieznanemu zwycięzcy barażów ze ścieżki B. Grupowe mecze reprezentacji Polski rozegrane będą na stadionach w Bilbao i Dublinie. Jakie są szanse Polski na Euro 2021?

Obstawianie czas zacząć!

Prawie wszystko już wiadomo, poza zwycięzcami baraży. Grupy są przydzielone, mecze zaplanowane. Pora zająć się tym, co kibice lubią najbardziej: typowaniem! Obstawianie w Euro 2021 jest już możliwe u wielu bukmacherów. Można stawiać na wygranych poszczególnych grup lub całego turnieju. Kto jest faworytem? Niestety nie Polska, a o dziwo… Anglia z kursem 6.00 u bukmacherów. Anglicy dawno nic nie wygrali, więc może rzeczywiście najwyższa pora. Po piętach w typowaniach bukmacherów depczą im Francuzi i Belgowie z kursem 7.00, później są Hiszpanie i Holendrzy z 8.00, Niemcy – 10.00, Włosi – 12.00, broniący tytułu Portugalczycy – 18.00.

Polacy i Euro

Polscy piłkarze po raz trzeci awansowali na Euro – poprzednio ta sztuka udała im się w latach 2008 i 2016. Grali także w 2012 roku, ale jako współgospodarz Polska miała awans zapewniony. Nadzieje na dobry występ Polaków mogą być duże, bo w końcu cztery lata temu poszło biało-czerwonym bardzo dobrze. Doszli aż do ćwierćfinału, gdzie ulegli Portugalii, która później sięgnęła po najwyższy laur rozgrywek. Jednakże bardziej na świeżo w pamięci kibiców jest nieudany mundial sprzed dwóch lat, na którym polska drużyna nie wyszła z grupy. Obecnym trenerem Polaków jest Jerzy Brzęczek, który przejął kadrę właśnie po mistrzostwach świata, w sierpniu 2018 roku. Inną zmianą jest fakt, że nie gra już uwielbiany przez fanów Łukasz Piszczek. Eliminacje Polakom poszły świetnie, bo odnieśli tylko jedną przegraną.

Rozgrywki w grupie

Czy to dobry omen na Euro 2021? Przeprawa będzie ciężka, bo mamy trudną grupę, zwłaszcza w porównaniu z łatwymi rywalami w kwalifikacjach. Zmierzymy się z Hiszpanią, byłymi mistrzami świata i Europy, z którymi ostatni raz o punkty walczyliśmy w roku 1959! Czeka nas również mecz z zawsze groźną Szwecją, która bardzo dobrze grała na rosyjskim mundialu i, tak jak Polska, zanotowała w eliminacjach do Euro tylko jedną porażkę – z Hiszpanią zresztą. Bukmacherzy oceniają szansę Polski na wyjście z grupy na poziomie kursu 1.50, ale już zajęcie pierwszego miejsca jest według nich mało realne – kurs aż 7.0. Jeśli już uda się wyjść z grupy, to na drugiej lokacie.

Szanse na wygraną Polski

Co potem? Czy jeśli biało-czerwoni wyjdą z grupy, mają szansę na tak błyskotliwy pochód w górę tabelki jak cztery lata temu? A może nawet wygraną? Niestety według bukmacherów scenariusz, że Polska zostanie mistrzem Europy w piłce nożnej, jest bardzo mało prawdopodobny – kurs 75.00! Nie powinno to jednak dziwić, bo nie jesteśmy piłkarską potęgą.

Zagraniczne media o Polakach

Trochę bardziej optymistyczne są przewidywania zagranicznych mediów. Chociaż słynny włoski „La Gazetta dello Sport” dał Polakom trzy gwiazdki, co w ich klasyfikacji oznacza to, że jesteśmy raczej przeciętną drużyną, to media brytyjskie są bardziej przychylne. Nazywają nawet Polaków czarnym koniem turnieju, który może sprawić niespodziankę. Tak pisze np. Sky Sports, wskazując, że największym atutem polskiej ekipy jest Robert Lewandowski, choć groźny jest także Krzysztof Piątek, a w bramce stanie albo Łukasz Fabiański albo Wojciech Szczęsny, oboje wysokiej jakości zawodnicy, według brytyjskiego portalu. Lewandowskiego chwali także „Daily Mail”.

Stonować oczekiwania

Jaką postawę powinien przyjąć kibic przed Euro 2021 w kwestii występu polskiej drużyny? Taryfy ulgowej dla trenera nie będzie, bo już dwa lata prowadzi kadrę. Można mieć duże oczekiwania, mając w pamięci świetne eliminacje i doskonały występ cztery lata temu lub pesymistyczne nastawienie przez pryzmat fatalnego mundialu. Najlepiej chyba jednak nie oczekiwać zbyt wiele, bo lepiej się pozytywnie zdziwić niż rozczarować. Nie warto także pompować balonika oczekiwań i wywierać presji na piłkarzach, jak to było przed Euro 2012. Nie ma co oczekiwać cudu, za to warto nastawić się po prostu na dobre piłkarskie emocje!

Artykuł dodał: Piotr K

 

<< powrót do wszystkich aktualności

social icon social icon social icon social icon
Projektowanie stron internetowych Master-NET | Polityka prywatności | 1378462 odwiedzin