Łukasz Mantyk trenerem kadry sprinterów. Zawodnicy BKL też z powołaniami

2019-10-24 15:04:17

Łukasz Mantyk trenerem kadry sprinterów. Zawodnicy BKL też z powołaniami

Łukasz Mantyk, trener w Bełchatowskim Klubie Lekkoatletycznym został powołany przez Polski Związek Lekkiej Atletyki na trenera kadry narodowej seniorów. To wielki wyróżnienie dla bełchatowskiego trenera oraz docenienie jego pracy. Podopieczni Mantyka - Oskar Łucki, Mateusz Górny i Jakub Bracki też dostali powołania do kadry narodowej juniorów.

Łukasz Mantyk w kadrze narodowej seniorów będzie pracował wspólnie z Krzysztofem Kotulą, trenerem AZS AWF Katowice będzie odpowiadał za wyniki najlepszych sprinterów w kraju. 

- Praca ze sprinterami wychodziła mi w ostatnim czasie dobrze i myślę, że jest to docenienie tego faktu - mówi Łukasz Mantyk. - Jestem wdzięczny Polskiemu związkowi Lekkiej Atletyki, że obdarzył mnie zaufaniem. Z Krzysztofem Kotulą znamy się bardzo dobrze i nie spodziewaliśmy się, że będziemy wspólnie trenować kadrę seniorów. Wielki ukłon w stronę PZLA, że postawił na dwóch młodych trenerów - dodaje. - Razem mamy 60 lat, czyli mniej, niż niektórzy trenerzy pracujący dla PZLA - śmieje się Mantyk.

To nie pierwsze wyróżnienie dla trenera BKL. Dwa lata temu Mantyk był już selekcjonerem kadry sprinterów, ale w kategorii juniorów. Teraz będzie szkoleniowcem wspomagającym w kadrze seniorów. Trenerem wiodącym będzie Krzysztof Kotula, który przez trzy lata prowadził także kadrę juniorek. Obaj trenerzy de facto będą zajmować się dwoma reprezentacjami, bo oprócz seniorów pod ich opieką będą także młodzieżowcy, a więc sportowcy do lat 23, którzy lada moment osiągną wiek seniorski.

Celem dwójki trenerów seniorskiej kadry sprinterów będzie doprowadzenie najlepszych polskich zawodników do najważniejszych imprez lekkoatletycznych, jakie przed nami w 2020 roku, czyli mistrzostw Europy w Paryżu i przede wszystkim Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

- Będziemy się spotykać raz w miesiącu na dwutygodniowych obozach, więc będzie wymagało to dobrej organizacji i koordynacji z pracą w klubach - podkreśla trener Mantyk. - Oczywiście większość zawodników trenuje w klumach akademickich, gdzie mają świetnych trenerów, więc możemy być spokojni o ich formę. Dla nas najważniejsze są sztafety. Potrzebujemy więc 4-6 dobrych sprinterów, aby liczyć na dobrą sztafetę - podkreśla.

Pracę z kadrą Łukasz Mantyk będzie łączył ze szkoleniem kadry BKL. Nie będzie to łatwe z uwagi na częste wyjazdy, ale jak podkreśla, swoich zawodników też będzie chciał zabierać na obozy.

- Tam gdzie będzie to możliwe, zgramy terminy i koszty, będziemy chcieli łączyć zgrupowania - podkreśla trener Mantyk. - Będę chciał, aby moi podopieczni z BKL również trenowali na obozach, czy to w Spale, czy np. na obozach górskich. 

 

802.jpg

Szkolenie na najwyższym poziomie na pewno ma zagwarantowana także trójka zawodników BKL, która również dostała powołanie do kadry narodowej juniorów na rok 2020. Mateusz Górny znalazł się w kadrze w bloku sprintu krótkiego, Oskar Łucki w kadrze specjalizującej się w konkurencji 110m ppł, a Jakub Bracki w kadrze trójskoku. Dla Oskara i Mateusza (są pierwszorocznymi juniorami) celem na przyszły sezon jest występ w mistrzostwach świata U20 w Kenii, zaś dla Kuby, który jest drugorocznym juniorem młodszym będzie udział w mistrzostwach Europy U18 w Rieti we Włoszech. 

Artykuł dodał: Maciej Wiśniewski

 

<< powrót do wszystkich aktualności

social icon social icon social icon social icon
Projektowanie stron internetowych Master-NET | Polityka prywatności | 1316920 odwiedzin