Artur Detko drugi w Memoriale Łasaka. Bełchatowianin był najlepszy z Polaków

2019-08-19 19:32:11

Artur Detko drugi w Memoriale Łasaka. Bełchatowianin był najlepszy z Polaków

Artur Detko zajął drugie miejsce w rozgrywanym w Suchej Beskidzkiej 21. Wyścigu o Memoriał Henryka Łasaka. Bełchatowianin okazał się najlepszym polskim kolarzem tego wyścigu. W niedzielę wychowanek LSKK Lityński był także w czołówce Pucharu Uzdrowisk Karpackich.

Artur Detko, wychowanek LSKK Lityński Bełchatów, reprezentujący w obecnym sezonie grupę Hurom BDC Development stanął na drugim stopniu podium podczas 21. edycji Memoriału Henryka Łasaka (wyścig dla zawodowców, z kalendarza PZKol., nie mylić z bełchatowskim Memoriałem Łasaka dla młodych kolarzy, który w tym roku nie będzie rozgrywany).

Trasa w okolicach Suchej Beskidzkiej liczyła 174 km, na małej i dużej rundzie (4 i 31 km) z podjazdem do Krzeszowa. Choć profil trasy był górski, to metę usytuowano na zjeździe, co znamionowało finisz większej grupy. I tak się stało. Mimo wcześniejszych akcji na metę wpadł peleton, a o zwycięstwie decydowała sprinterska końcówka. Tutaj z bardzo dobrej strony pokazał się Artur Detko, który przejechał linię mety na drugim miejscu. Wygrał Estończyk Norman Vahtra z Cycling Tartu.

 

- Drugie miejsce to fajny wynik, tym bardziej, że Estończyk, który wygrał to doskonały sprinter. W tym roku wygrał trzy etapy i klasyfikację generalną Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków. Wygrał też Puchar MON. Przyjechać za nim, to żadna ujma, jestem przekonany, że niedługo będzie o nim głośno na światowych arenach - mówi Artur Detko. -  Ten wyścig od lat mi leży, stawałem już tutaj na podium, dwa razy byłem trzeci, wielokrotnie w dziesiątce. Trasa mi odpowiadała, na rundzie był jeden pięciokilometrowy podjazd. Obsada też była mocna. Specyfika tego wyścigu jest taka, że chociaż jest on w ciężkim, górzystym terenie, to zwykle do mety dojeżdża duża grupa. A ja dobrze radzę sobie i w górach i w szybkich końcówkach też potrafię się odnaleźć. A tu finisz był bardzo szybki, z racji tego, że tendencja była w dół i metę mijaliśmy z prędkością ok. 75 km/h - podkreśla bełchatowianin. - Starałem się pilnować Estończyka, ale na finiszu trochę mi do niego zabrakło - dodaje.

Swoją dobrą formę kolarz z Bełchatowa potwierdził także dzień później podczas 20. edycji wyścigu o Puchar Uzdrowisk Karpackich. To także górski wyścig, a w takich warunkach Artur Detko czuje się znakomicie.

Jak się okazało odjazd dnia liczył pięciu kolarzy. Za tą piątką podążyło jeszcze dwóch, w tym Artur Detko. Na jednym z podjazdów obie grupki się połączyły, a w miarę zbliżania się do mety, zaczęli z nich odpadać najsłabsi. Czołówka zaś próbowała decydujących skoków z atakiem na metę. Ostatecznie walkę o zwycięstwo rozegrali między sobą John Mandrysch z P&S Metalltechnick i Patrik Tybor (Dukla Banska Bystrica). Wygrał Niemiec Mandrysch. Artur Detko dojechał półtorej minuty za nimi, kończąc wyścig na 7. miejscu.

- To wyścig, który również lubię, za młodu jeździliś,y tutaj z trenerem Kazimierzem Jasińskim na zgrupowania do Iwonicza Zdroju - mówi Artur Detko. - Wyścig był cięższy, ilość podjazdów większa, do głosu doszli górale, którzy porozrywali peleton - podkreśla. - Odnalazłem się w jednej z ostatnich akcji. Byłem w odjeździe, który dogonił czołówkę. Jednak ta pogoń kosztowała mnie wiele sił i w końcówce brakło mocy. Ekipa niemiecka miała czterech kolarzy i to oni rozdali karty - zaznacza.

798.jpg

Artur Detko od tego sezonu ściga się w grupie Hurom BDC Development, która powstała po fuzji dawnej grupy Hurom i ekipy Domin Sport, związanego przed laty z bełchatowskim kolarstwem Andrzeja Domina.

- Może nie mamy spektakularnych zwycięstw, ale myślę, że nasz sezon można ocenić na plus. W każdym wyścigu pokazujemy się z dobrej strony. Mamy w zespole mieszankę młodości i rutyny - podkreśla Artur.

Od środy ekipę Hurom BDC będzie można oglądać w Eurosporcie, podczas transmisji z etapowego wyścigu Tour of Denmark, gdzie wystąpi grupa, choć bez Artura w składzie. W planach ekipy jest też m.in. start w wyścigu Dookoła Rumunii oraz wyścigach elity z polskiego kalendarza.

 

Artykuł dodał: mw

 

<< powrót do wszystkich aktualności

social icon social icon social icon social icon
Projektowanie stron internetowych Master-NET | Polityka prywatności | 1380304 odwiedzin