"Od początku pracuję na szacunek". Rok trenera Pawlaka przy S3

2018-01-10 16:41:55

"Od początku pracuję na szacunek". Rok trenera Pawlaka przy S3

Szkoleniowiec PGE GKS-u Bełchatów - Mariusz Pawlak dokładnie rok temu, 10 stycznia oficjalnie został przedstawiony jako nowy trener "Brunatnych" Co wydarzyło się od tamtej pory pod wodzą 45-latka? "Chyba każdy chciałby mieć możliwość pracy w takich warunkach i z takimi ludźmi" - mówi w rozmowie z naszym portalem trener Pawlak.

8 grudnia 2016 roku pojawiła się oficjalna informacja o odejściu ze Sportowej 3 - Andrzeja Konwińskiego. Wówczas zaczęły się spekulacje kto będzie jego następcą. Kamil Kiereś, Rafał Janas, Artur Skowronek, a może Mariusz Pawlak - pytali kibice. Ostatecznie wybór padł na byłego szkoleniowca m.in. Chojniczanki Chojnice czy Gryfa Wejherowo. Przed Mariuszem Pawlakiem postawiono jasny cel - utrzymać GKS Bełchatów w II lidze i zająć miejsce w środkowych rejonach tabeli. Mimo wszystko osiągnięcie wyznaczonego celu nie należało do łatwych, bo całkiem niezła drużyna była totalnie rozbita po słabych wynikach, a przecież przed sezonem wiele osób domagało się szybkiego powrotu do I ligi. Co dziś, po roku pracy w klubie ze Sportowej 3, mówi Mariusz Pawlak? - Przychodząc tutaj mówiłem, że to dla mnie pewnego rodzaju wyróżnienie, pracować w Bełchatowie. Chyba każdy chciałby mieć możliwość pracy w takich warunkach i z takimi ludźmi. Wcześniej tutaj nikogo nie znałem, ale wszyscy chcą dobrze dla klubu - zaznacza trener.


Szkoleniowca PGE GKS-u Bełchatów zapytaliśmy także o to, który etap pracy w Bełchatowie uważa za ten lepszy. Wiosnę sezonu 2016/2017 czy jesień sezonu 2017/2018? - Ciężko porównać ze sobą te dwa etapy mojej pracy w Bełchatowie. Zupełnie inaczej wyglądała nasza sytuacja wiosną, a zupełnie inaczej wygląda teraz. W poprzednim sezonie mieliśmy inny cel i inny zespół, a przez to praca różniła się od tej, którą wykonujemy teraz. Przychodząc nie robiliśmy wielu zmian, a do rywalizacji jedynie przyszedł Ciechański i Nowak. W pierwszej drużynie debiutowało kilku młodych zawodników. Latem dużo kontraktów się kończyło, zrobiliśmy sporo zmian, przyszli nowi piłkarze i pod względem sportowym podnieśliśmy sobie poprzeczkę. Ktoś powie, że coś zrobiliśmy, bo mamy 8. miejsce, ale w życiu, a przede wszystkim w piłce nożnej wiele czynników składa się na końcowy rezultat. Niekiedy trzeba ze sobą popracować parę lat, aby osiągnąć wspólnymi siłami pewien sukces. W Bełchatowie jest zbyt dużo osób, którym zależy na losach GKS-u, aby coś tutaj miało pójść w złym kierunku. Osobiście spędzam dużo czasu w klubie, w swoim pokoju, ale nie tylko dlatego, że mam tutaj telewizor i oglądam mecze, ale dlatego, że chcemy jak najwięcej robić dla klubu. Jesienią wiele planów pokrzyżowały nam kontuzje Kamil Szubertowskiego i Marcina Grolika, bo ci dwaj gracze rozegrali większość sparingów w wyjściowym składzie. Dla wszystkich była to trudna runda, nie szukamy wytłumaczeń i robimy wszystko, aby wiosna była lepsza - podkreśla szkoleniowiec "Brunatnych".

- Czy ja przez ten rok dostrzegłem plusy i minusy? Oczywiście, że niektóre elementy w klubie muszą być słabsze, aby inne mogły być lepsze, ale my nie chcemy patrzeć na te negatywy. Oczywiście musimy z nimi walczyć i je eliminować, ale po drodze musimy dostrzegać plusy. Te lepsze chwile dla Bełchatowa na pewno nadejdą, czy to jeszcze za mojej kadencji czy nie, ale GKS jeszcze do tej elity powróci. Realizujemy zamierzone cele, a na jak długo to wystarczy? Czas pokaże - uważa trener Mariusz Pawlak.

Postanowiliśmy nieco poszperać w statystykach i zobaczyć jak pod wodzą Mariusza Pawlaka spisywali się "Brunatni". Sumując, za kadencji tego trenera bełchatowianie rozegrali 37 oficjalnych meczów (II liga + Puchar Polski). Tym samym "Brunatni" odnieśli 16 zwycięstw (11 domowych, 5 wyjazdowych), zremisowali 7 spotkań (3 domowe, 4 wyjazdowe) oraz przegrywali 14 razy (4 domowe, 10 wyjazdowych). Współczynnik zwycięstw wynosi z kolei 43%. Ogólny bilans bramkowy to 55 goli zdobytych i 52 bramki stracone. W meczach domowych bilans ten to (30-20), a na wyjazdach nieco gorzej (25-32). Wiosną sezonu 2016/2017 bełchatowianie rozegrali 15 spotkań z bilansem bramkowym (17-19), zdobywając 23 punkty, a jesienią sezonu 2017/2018 "Brunatni" w 19 meczach zdobyli 26 oczek, a ich bilans bramkowy był równy (30-27). Ponadto w trzech meczach jesieni w Pucharze Polski bełchatowianie wygrali w 1/64 na wyjeździe z Rekordem Bielsko Biała 6:2, u siebie w 1/32 PP z Wigrami Suwałki 2:1, a w 1/16 PP przegrali u siebie 0:3 z Chojniczanką Chojnice.

- Różnica jest taka, że  kiedy tutaj przyszedłem, w sprawach sportowych współpracowałem z prezesem Wiktorem Rydzem. W końcówce jesieni dołączył dyrektor ds. sportowych Marcin Węglewski. Myślę, że ta konstruktywna praca pomoże nam wypracować jeszcze lepsze rezultaty - mówi Pawlak.


Zaglądając w statystyki byłych trenerów Górniczego Klubu Sportowego (w latach 2002-2018), Mariusz Pawlak plasuje się na siódmej pozycji pod względem długości pracy w klubie. Przez ten czas przez Sportową 3 przwinęło się 12 szkoleniowców, a trenerów przez te nieco ponad 15 lat zmieniano 17 razy. Pierwsze miejsce zamuje Mariusz Kuras, który przy Sportowej 3 pracował od 11 września 2002 roku do 10 października 2005 roku. Drugą pozycję zajął Orest Lenczyk pracujący w Bełchatowie od 10 października 2005 roku do 21 marca 2008 roku. To właśnie z tym trenerem bełchatowianie osiągnęli największy sukces, jakim było zdobycie Wicemistrzostwa Polski. Trzecie miejsce należy do Kamila Kieresia, który pracował przy S3 od stycznia 2013 roku do marca 2015 roku. Na czwartej pozycji jest osoba Rafała Ulatowskiego. Ten szkoleniowiec w Bełchatowie pracował od stycznia 2009 roku do maja 2010 roku. Piątą pozycję zajął Maciej Bartoszek, który został trenerem GKS-u Bełchatów 2 czerwca 2010 roku, a jego umowa z klubem wygasła z końcem czerwca 2011 roku. Szósta pozycja to znów Kamil Kiereś i sezon 11/12. Wówczas urodzony w Piotrkowie Trybunalskim trener, od 1 września 2011 roku do 25 września 2012 roku piastował funkcję szkoleniowca GKS-u, a więc z piątym Bartoszkiem przegrał on o zaledwie trzy dni. Mariusz Pawlak okupuje siódme miejsce, a jeżeli popracuje on jeszcze w klubie więcej niż miesiąc to wskoczy na piątą pozycję w tej ciekawej klasyfikacji.

Trenerzy pracujący w GKS Bełchatów w latach 2002-2018 (ranking pod względem długości pracy w klubie):

1. Mariusz Kuras (1125 dni - od 11 wrzesnia 2002 roku do 10 października 2005 roku)
2. Orest Lenczyk (893 dni - od 10 października 2005 roku do 21 marca 2008 roku)
3. Kamil Kiereś (803 dni - od 9 stycznia 2013 roku do 23 marca 2015 roku)
4. Rafał Ulatowski (537 dni - od 8 stycznia 2009 roku do 30 czerwca 2010 roku)
5. Maciej Bartoszek (393 dni - od 2 czerwca 2010 roku do 30 czerwca 2011 roku)
6. Kamil Kiereś (390 dni - od 1 września 2011 roku do 25 września 2012 roku)
7. Mariusz Pawlak (365 dni - od 10 stycznia 2016 roku - obecnie)

- Mecze i wyniki to inna sprawa, ale mówiąc o tego typu statystykach czuję się wyróżniony. Piłka nożna to bardzo trudny zawód, bo są wzloty, a za chwilę zdarzają się upadki. Odkąd jestem w klubie, mamy przed sobą pewien cel, który stopniowo realizujemy, bo wszystkiego w kilka miesięcy, czy w rok nie da się zrobić. Patrząc na tą klasyfikację trenerów oczywiście chciałbym znaleźć się jak najwyżej i będę walczył o to, bo do tej pory o tym nie wiedziałem, ale miło mi, że się o tym dowiaduję. Najważniejsze jest mieć szacunek w klubie i wśród kibiców i na to od początku pracuję - zaznacza szkoleniowiec PGE GKS-u Bełchatów.

W II lidze z kolei dłużej od trenera Pawlaka pracuje dziewięciu innych szkoleniowców. Tak prezentuje się ta klasyfikacja:

1. Krzysztof Kapuściński (Błękitni Stargard) - 5 lat i 4 miesiące
2. Adam Boros (Olimpia Elbląg) - 4 lata i 1 miesiąc
3. Mirosław Hajdo (Garbarnia Kraków) - 3 lata i 4 miesiące
4. Włodzimierz Gąsior (Siarka Tarnobrzeg) - 2 lata i 8 miesięcy
5. Tadeusz Żakieta (Gwardia Koszalin) - 1 rok i 8 miesięcy
6. Jarosław Skrobacz (GKS 1962 Jastrzębie) - 1 rok i 8 miesięcy
7. Petr Němec (Warta Poznań) - 1 rok i 2 miesiące
8. Mariusz Pawlak (PGE GKS Bełchatów) - 1 rok


TOP 5 zawodników, którzy za kadencji Mariusza Pawlaka przebywali najwięcej minut na boisku:


1. Patryk Rachwał (2865 minut)
2. Dawid Flaszka (2621 minut)
3. Bartłomiej Bartosiak (2204 minut)
4. Adrian Klepczyński (2141 minut)
5. Piotr Giel (1654 minut)


TOP 5 zawodników, którzy za kadencji Mariusza Pawlaka zdobyli najwięcej goli:

1. Dawid Flaszka (13 goli)
2. Piotr Giel (11 goli)
3. Bartłomiej Bartosiak (7 goli)
4. Patryk Rachwał (6 goli)
5. Łukasz Pietroń (5 goli)


TOP 5 zawodników, którzy za kadencji Mariusza Pawlaka zanotowali najwięcej asyst:

1. Łukasz Pietroń (5 asyst)
2. Dawid Flaszka, Piotr Giel, Bartłomiej Bartosiak (po 4 asysty)
5. Robert Chwastek (3 asysty)

"Brunatni" w rozegranych 37 spotkaniach za trenera Pawlaka średnio zdobywali 1,49 pkt na mecz, a w spotkaniach z udziałem podopiecznych Mariusza Pawlaka padało 2,89 bramek na mecz. Na sam koniec zapytaliśmy szkoleniowca PGE GKS-u Bełchatów, które spotkanie rozegrane w przeciągu tego roku zapadło najbardziej w jego pamięci:

- Przez ten rok pracy w Bełchatowie w pamięci zostało mi wiele spotkań, ale dwa były szczególne. Mecz domowy z Wartą Poznań kiedy na stadionie zjawiła się dosyć duża liczba kibiców, która bardzo mocno nas wspierała i po trudnym meczu wygraliśmy 1:0. Chciałoby się takich meczów grać więcej w II lidze, w I lidze, czy nawet w Ekstraklasie, będąc trenerem GKS-u. Drugi z takich pojedynków to ten w Katowicach z Rozwojem, gdzie zwycięstwem 2:0 zapewniliśmy sobie pewne utrzymanie w II lidze. Zagraliśmy tam o wiele lepiej od rywala, ale ja mam nadzieję, że ten mecz, który będę wspominał w przyszłości jako najlepszy jest jeszcze przede mną. Zawsze, czy na wyjeździe, czy u siebie kibice nas wspierają co w II czy I lidze rzadko się spotyka. Jako trener cieszę się, że mamy normalnych kibiców i nawet po kilku porażkach rozumieli, że chcemy jeszcze lepiej pracować i jeszcze lepiej grać, ale nie zawsze się to da wykonać. Mogę obiecać, że kibice GKS-u będą jeszcze nie raz zadowoleni, ale trzeba dać nam czas - kończy trener biało-zielono-czarnych

Artykuł dodał: Adam Kieruzel

 

<< powrót do wszystkich aktualności

social icon social icon social icon social icon
Projektowanie stron internetowych Master-NET | Polityka prywatności | 681229 odwiedzin