Trener Rybarczyk nagrodzony przez ministra sportu

2017-12-20 20:50:06

Trener Rybarczyk nagrodzony przez ministra sportu

Dariusz Rybarczyk, pierwszy trener Aleksandry Gaworskiej został nagrodzony przez Witolda Bańkę, ministra sportu i turystyki. To pierwsza taka inicjatywa wyróżnienia dla trenerów od których zaczynał się start do wielkiego sportu dla medalistów największych imprez.

Pewnie gdyby nie Dariusz Rybarczyk nie żylibyśmy całe lato tymi niesamowitymi emocjami związanymi ze startami Aleksandry Gaworskiej. To on był trenerem, pod którego okiem młoda dziewczyna z Binkowa stawiała pierwsze sportowe kroki. Wcale nie myślała, że zostanie w lekkiej atletyce. Przychodziła na treningi dla ludzi. Także dla trenera, który zawsze w nią wierzył. I choć później szlifowała swój talent w innych klubach, to ziarno sportu wykiełkowało tutaj, w Bełchatowskim Klubie Lekkoatletycznym, podlewane przez trenera Rybarczyka.

Talent Aleksandry Gaworskiej eksplodował tego lata, czego kulminacją był brązowy medal mistrzostw świata w Londynie w sztafecie 4x400 m. Do tej pory czegoś takiego nie osiągnął żaden z wychowanków BKL.Właśnie za takie sukcesy, ludzi, którzy przed laty stanęli u ich podstaw postanowił docenić Witold Bańka, minister sportu i turystyki. On też był lekkoatletą i miał swojego pierwszego trenera, więc wie, o czym mówi.

- Przygoda ze sportem najczęściej zaczyna się od spotkania Pierwszego Trenera. To on uczy, inspiruje, motywuje. Niejednokrotnie jego zaangażowanie wpływa na całe sportowe życie młodego zawodnika - podkreśla minister Witold Bańka, cytowany przez internetową stronę Ministerstwa Sportu i Turystyki. - Chcemy, by ta nagroda stanowiła również zachętę  dla trenerów do spoglądania na szkolenie perspektywicznie. Już w pierwszym etapie rozwoju zawodnika warto myśleć długofalowo i przewidywać przyszłe sukcesy podopiecznych w sporcie seniorskim. Takie spojrzenie powoduje, że ten krok to jednocześnie kolejny etap budowania spójnej piramidy szkoleniowej, na czym mi niezwykle zależy  - podsumowuje minister Bańka.


Gala wręczenia nagród "Pierwszy Trener" odbyła się wczoraj w Warszawie. Nagrodzonych zostało 71 szkoleniowców z różnych dyscyplin sportu - boksu, judo, kajaków, kolarstwa, lekkiej atletyki, narciarstwa, pływania, podnoszenia ciężarów, szermierki, wioślarstwa, zapasów i żeglarstwa. Ich byli podopieczni to niejednokrotnie dziś gwiazdy polskiego sportu. Oprócz wyróżnień Pierwsi Trenerzy otrzymali też gratyfikacje finansowe (10 tys. zł).

Co niezwykle miłe, nagrody trenerzy odebrali z rąk swoich wychowanków. Trener Dariusz Rybarczyk, od Alessandry Gaworskiej. To sami sportowcy wskazywali trenera, którego należy nagrodzić.

PRZEŻYJMY TO JESZCZE RAZ, CZYLI MEDALOWY BIEG OLI I JEJ KOLEŻANEK

Wyróżnienie przysługuje szkoleniowcom, którzy mieli pierwszy i decydujący wpływ na rozwój kariery sportowej zawodnika. Według nowego rozporządzenia ministra Bańki, Pierwszym Trenerem jest osoba, która brała udział w początkowym procesie szkolenia sportowca przez minimum 24 miesiące. Początkowy proces szkolenia obejmuje przygotowanie i udział w zawodach w kategorii wiekowej młodzika, juniora młodszego lub juniora, organizowanych i prowadzonych przez polski związek sportowy.

Nagrody otrzymali trenerzy, których wychowankowie w danym roku sięgną po medal igrzysk olimpijskich, paraolimpijskich, głuchych, mistrzostw Europy lub mistrzostw świata seniorów.

Fot. msit.gov.pl

Artykuł dodał: Maciej Wiśniewski

 

<< powrót do wszystkich aktualności

social icon social icon social icon social icon
Projektowanie stron internetowych Master-NET | Polityka prywatności | 639126 odwiedzin