Przygotowania do mistrzostw Polski ruszyły

2017-12-12 15:28:16

Przygotowania do mistrzostw Polski ruszyły

Przygotowania do przyszłorocznych mistrzostw Polski młodzików w lekkoatletyce wystartowały. W starostwie zawiązał się komitet organizacyjny zawodów, które w dniach 22-23 września 2018 roku odbędą się na stadionie lekkoatletycznym Powiatowego Centrum Sportu w Bełchatowie.

- Samo przyznanie mistrzostw jest sukcesem, ponieważ nie było to takie oczywiste - mówi Lech Leszczyński, prezes Łódzkiego Związku Lekkiej Atletyki. - Zarząd PZLA był przekonany, aby ta impreza odbyła się w Bełchatowie. Będzie to doskonała promocja dla lekkiej atletyki - dodaje.

O przyznaniu organizacji Małego Memoriału Janusza Kusocińskiego, czyli mistrzostw Polski młodzików U16 dla stadionu PCS pisaliśmy już TUTAJ i TUTAJ. W starostwie, które obok PZLA będzie głównym organizatorem zawodów powołano komitet organizacyjny. W jego skład weszli Lech Leszczyński, Marek Smyczek, jako przedstawiciel środowiska sędziowskiego, Mirosław Mielus, p.o. dyrektora PCS, wicestarosta bełchatowski Grzegorz Gryczka oraz Jakub Kołodziejczyk, przedstawiciel prezydenta Bełchatowa.

Jak mówi Lech Leszczyński, na przyznanie imprezy dla Bełchatowa wpływ miało kilka czynników: - PZLA wziął na siebie szkolenie od pierwszej klasy szkoły podstawowej po mistrza olimpijskiego, dzięki programowi "Lekkoatletyka dla każdego". Program ten świetnie działa w Bełchatowie, który jest drugim co do wielkości po Łodzi ośrodkiem w naszym województwie - podkreśla prezes ŁZLA. - Dzięki dzieciakom z bełchatowskich szkół i Dariuszowi Rybarczykowi, który jest trenerem głównym projektu w naszym województwie, Łódzkie zajęło drugie miejsce w klasyfikacji szkół podstawowych w ogólnopolskich zawodach w Toruniu. To, że ten program tak świetnie tutaj działa, było jedną z przyczyn pozytywnej oceny wniosku starostwa - dodaje. - Oferta złożona przez starostwo była doskonała. Umiejscowienie w centrum Polski też ma niemałe znaczenie. Środowisko oczekiwało zmiany z peryferyjnych ośrodków na flankach Polski, typu Biała Podlaska, Słubice, Suwałki, czy Zamość. To jest też nagroda dla władz, za wybudowanie nowego stadionu, który też chcemy promować. Ta oferta była kompatybilna.

Jak podkreślają przedstawiciele ŁZLA, będzie to pierwsza impreza tej rangi w XXI wieku w województwie łódzkim. Dla starostwa, które poniesie lwią część kosztów organizacji, to nie lada wyzwanie. - Musimy zapewnić bazę hotelową, transport na stadion, ale poradzimy sobie z tym - mówi Grzegorz Gryczka, wicestarosta bełchatowski. - Trudno na razie mówić o kosztach, na pewno będziemy chcieli poszukać sponsorów - dodaje.

W organizację zawodów włączy się też miasto, bo mistrzostwa będą doskonała promocją dla Bełchatowa. Szacuje się, że samych sportowców przyjedzie ok. 600. Do tego trenerzy, sędziowie, działacze. W sumie we wrześniu przyszłego roku na weekend może do Bełchatowa zawitać jednorazowo nawet około tysiąc osób.

- Ta impreza gromadzi całe środowisko lekkiej atletyki w Polsce, nawet bardziej niż mistrzostwa seniorów, ponieważ tam są sportowcy wyselekcjonowani, gwiazdy, a tutaj przyjeżdża najbardziej utalentowana młodzież z całego kraju - podkreśla Lech Leszczyński.

- Ocieramy się już o wielki sport i pomoc fachowa ze strony centrali jest niezbędna - mówi Mirosław Mielus, p.o. kierownika PCS. -  Przy naszym zaangażowaniu, wsparciu starostwa i prezydenta miasta jesteśmy w stanie tą imprezę dobrze zorganizować. Myślę, że lokalni przedsiębiorcy i partnerzy zaangażują się i organizacyjnie i finansowo, aby poziom był zadowalający wszystkich.

Starostwo i ŁZLA przez najbliższe miesiące będzie promować mistrzostwa. M.in. poprzez zawody dzieci w ramach programu "Lekkoatletyka dla każdego" Niewykluczone, że bełchatowski stadion stanie się stała areną zawodów wojewódzkich tego programu. 

Artykuł dodał: Maciej Wiśniewski

 

<< powrót do wszystkich aktualności

social icon social icon social icon social icon
Projektowanie stron internetowych Master-NET | Polityka prywatności | 639122 odwiedzin