W Bełchatowie wyłonią mistrza kraju

2017-10-26 08:20:44

W Bełchatowie wyłonią mistrza kraju

Sadion Powiatowego Centrum Sportu w Bełchatowie będzie miejscem finału Mistrzostw Polski w Rugby League 2017. W niedzielę (29 października), w decydującym meczu zmierzą się dwa najlepsze zespoły sezonu zasadniczego – Wataha Piotrków Tryb. i Sroki Łódź.

Rugby League to nowy sport w naszym kraju, obecny w Polsce od 2011 roku. Trwający sezon jest pierwszym, w którym rozgrywane są oficjalne mistrzostwa Polski w tej dyscyplinie. Oznacza to, że zwycięzca niedzielnego meczu na zawsze przejdzie do historii jako pierwszy zdobywca najważniejszego tytułu w kraju.

Sezon zasadniczy MPRL składał się 4 turniejów eliminacyjnych, w których oprócz finalistów udział wzięły również drużyny Wild Bears Tomaszów Mazowiecki, Sparty Brzeziny, oraz KS Budowlani Łódź. O końcowej klasyfikacji decydowały wyniki osiągane w pojedynczych meczach w trakcie wszystkich turniejów cyklu.

Rugby League jest obecnie jednym z najszybciej rozwijających się sportów na świecie, w tej chwili granym już w kilkudziesięciu krajach. Jest to najpopularniejszy sport w Australii, północnej Anglii, południowej Francji, Papui-Nowej Gwinei, Tonga czy na Wyspach Cooka. Jest również jedną z najpopularniejszych dyscyplin chociażby w Nowej Zelandii, wyspiarskich krajach Pacyfiku czy pozostałych częściach Zjednoczonego Królestwa i Francji.

Drużyna Rugby League składa się z 13 zawodników, a pojedynczy mecz trwa 2 x 40 minut. Punkty zdobywa się poprzez przyłożenie piłki w polu punktowym przeciwnika (4 punkty), lub poprzez kopnięcie na bramkę. Drużyna będąca w posiadaniu piłki posiada 6 prób na przejście boiska, każda z nich kończy się w momencie, gdy zawodnik z piłką zostaje powalonym na ziemię przez przeciwnika.

Rugby League mimo wielu podobieństw znacznie różni się od swojej starszej siostry – Rugby Union (znanej w Polsce od lat chociażby za sprawą Rugby Club Bełchatów). Oprócz oczywistych różnic w zasadach czy filozofii gry najbardziej znaczące są historycznie uwarunkowane rozbieżności kulturowe pomiędzy obydwiema dyscyplinami, ich zawodnikami i kibicami.

Artykuł dodał: Informacja prasowa

 

<< powrót do wszystkich aktualności

social icon social icon social icon social icon
Projektowanie stron internetowych Master-NET | Polityka prywatności | 615990 odwiedzin