MP w wyścigach psich zaprzęgów

2017-10-16 22:40:05

MP w wyścigach psich zaprzęgów

Już za niespełna dwa tygodnie, w weekend 28 i 29 października na terenie ośrodka "Kardynał" w Grobli odbędą się Mistrzostwa Polski w wyścigach psich zaprzęgów. Zawody te odbędą się w warunkach bezśnieżnych co powoduje, że psy będą ciągnęły maszerów na wózkach, rowerach czy hulajnogach.

Organizatorem tych zawodów jest klub Przyjaciół Psów Północy i Wilków „Wataha” do którego należy m.in. rodowity Bełchatowianin - Waldemar Stawowczyk, który od lat sięga po kolejne osiągnięcia w tej dyscyplinie, a tym razem będzie miał okazję do tego, aby zaprezentować się przed lokalną publicznością.

- Impreza zgromadzi stu pięćdziesięciu zawodników z całego kraju, z którymi przybędzie około 600 psów. Z racji odbywających się w zbliżającym, jesiennym sezonie Mistrzostw Świata, zawody w Klukach będą areną do wyłonienia kadry narodowej, co gwarantuje start czołówki polskich maszerów. Na kluckich zawodach stawi się naprawdę silna grupa uznanych polskich multimedalistów – wyjaśnia Paweł Grabara, prezes Klubu „Wataha”.

Organizatorzy są w pełni zadowoleni z organizacji tych zawodów, a jedyne co może ich martwić to wbicie w ziemię około trzech tysięcy palików i rozwinięcie taśmy na dystansie kilkunastu kilometrów. Ciekawostką może być to, iż wszystko odbywać się będzie w zachodniej części Grobli, która na codzień jest niedostępna, a w ramach tych zawodów będzie dostępna dla widzów.W tą imprezę włącza się również Nadleśnictwo Bełchatów, które udostępni bagnistą część swojego lasu, a dokładniej będzie to odcinek specjalny z którym zmierzą się zawodnicy z kategorii bikejoringu.

- Wyścigi psich zaprzęgów to niezwykle rodzinna dyscyplina, skupiająca sportowców w bardzo zróżnicowanym wieku, a co najważniejsze dla widzów, bardzo widowiskowa i otwarta na ich czynny udział. Liczymy, że pogoda będzie nam sprzyjała, nie będzie padało i wspólnie z kibicami będziemy mogli przeżywać to sportowe święto. Zapraszamy, bo naprawdę warto zobaczyć najszybsze polskie psy w akcji – zachęca Grabara.

Cała rywalizacja odbywać się będzie w dwudziestu trzech klasach. Wszystko zostało podzielona na poszczególne kategorie: canicorss (bieg z psem), bikejoring (kolarz z psem) oraz zaprzęgi z 2,4,6 i 8 psami. Długości tras zą zależne od klas i kategorii w których się startuje, ale najdłuższa z nich to około 7 kilometrów. Początek zawodów przewidziano na sobotę 28 października około godziny 11, ale wszystko uzależnione jest od tego jak będzie przebiegać zajmująca sporo czasu procedura sprawdzania uczestników i ich psów pod każdym możliwym względem, aby wszystko przebiegało zgodnie z regulaminem.

Organizatorzy proszą o jedno. Aby widzowie, którzy chcą oglądać tą rywalizację nie zabierali ze sobą psów co powodować może niepotrzebne problemy, których jako gospodarz zaowdów chcielbiy uniknąć.

Honorowy patronad nad Mistrzostwami Polski w wyścigach psich zaprzęgów objęła Prezydent Miasta Bełchatowa - Mariola Czechowska, a Starostwa Powiatu Bełchatowskiego - Waldemar Wyczachowski udzielił wpsarcia finansowego na zabezpieczenie medyczne imprezy, a z kolei Miejskie Centrum Sportu jako partner imprezy oferuje ze swojej strony wsparcie finansowe na usługę pomiaru czasu.

Oto materiał Twojej Telewizji Lokalnej Bełchatów z konferencji, która odbyła się w ubiegłym tygodniu, a jej tematem przewodnim była organizacja tych wlaśnie zawodów.

fot. Powiat Bełchatowski

Artykuł dodał: Adam Kieruzel

 

<< powrót do wszystkich aktualności

social icon social icon social icon social icon
Projektowanie stron internetowych Master-NET | Polityka prywatności | 615955 odwiedzin