Aleksandra Gaworska mistrzynią Europy!

2017-07-16 23:21:29

Aleksandra Gaworska mistrzynią Europy!

Bełchatowianka Aleksandra Gaworska została mistrzynią Europy w sztafecie 4x400 m podczas zakończonych właśnie w Bydgoszczy mistrzostw Starego Kontynentu. Indywidualnie Ola także biegała świetnie, zajmując 4. miejsce na 400 m przez płotki.

Wychowanka Bełchatowskiego Klubu Lekkoatletycznego fantastycznie pobiegła w finale sztafety. Biegła na ostatniej zmianie, na którą Polki wybiegły równo z Brytyjkami, ale bełchatowianka umiejętnie wbiegła przed rywalkę i nie dała się wyprzedzić już do końca. To trzeci złoty medal dla reprezentacji Polski U23 podczas Mistrzostw Polski w tej kategorii wiekowej w Bydgoszczy.

Sztafeta 4x400 była jednym z ostatnich akcentów bydgoskich mistrzostw. Na pierwszej zmianie wystartowała Dominika Muraszewska, na co dzień trenująca w AZS AWF Warszawa, która na ostatnich stu metrach swojego biegu wyciągnęła polską sztafetę przed Włoszki i Niemki, przekazując pałeczkę jako pierwsza. Adrianna Janowicz z Baszty Szamotuły zaczęła mocno, ale biegnąc na siódmym torze po pierwszych stu metrach musiała zbiec do wewnętrznej, przez co znalazła się za Brytyjką. Za Wyspiarkami Polki zaczęły trzecią zmianę, na którą wybiegła Mariola Karaś, klubowa koleżanka Oli Gaworskiej z AZS AWF Kraków. Na ostatniej prostej niebezpiecznie zbliżyły się Ukrainki i Niemki, przez co w strefie zmian zrobiło się bardzo tłoczno. Karaś zdołała wyciągnąć rękę przed Brytyjką, znakomicie pałeczkę pochwyciła Gaworska, która umiejętnie wbiegła przed reprezentantkę UK i rozpoczęła swój bieg na pierwszym miejscu.

320.jpg

To jak pobiegła te 400 metrów bełchatowianka było niesamowite. W ogóle nie było widać tego, że trzy godziny wcześniej biegła w swoim finale 400 m przez płotki. Utrzymywała tempo na całym dystansie, kontrolując rywalki, choć przecież nie jest łatwo biec na pierwszym miejscu, gdy oddech przeciwniczek czuć na plecach. A Brytyjka Heriece Hylton biegnąca na ostatniej zmianie mocno naciskała. Za nią były Ukrainka i Niemka. Widać, było, że finisz rozegra się między tymi czterema sztafetami. Bełchatowianka musiała biec mocno, a jej rywalki czekały na wyjście z ostatniego wirażu i przyspieszenie na ostatniej prostej. Tyle, że filigranowa wychowanka BKL nie wiedzieć gdzie zmagazynowała jeszcze siły, by na prostej przyspieszyć i nie dać się dogonić rywalkom. Przybiegła pierwsza, zostając wraz z koleżankami mistrzynią Europy!

Emocje były przednie. Aleksandra Gaworska fenomenalnie odpierała ataki rywalek. Pokazała wielką moc, siłę i odpowiedzialność za całą drużynę. Sztafeta - Muraszewska, Janowicz, Karaś i Gaworska uzyskały czas 3:29.66. I jest to kolejna świetna wiadomość, ponieważ dziewczyny ustanowiły nowy rekord Polski U23 w sztafecie 4x400 m! Drugie miejsce ostatecznie zajęły Niemki, a trzecie Ukrainki. Brytyjki, które walczyły z Polkami na całym dystansie zostały bez medalu.

Przypomnijmy, że Aleksandra Gaworska zaczynała przygodę z lekką atletyką u trenera Dariusza Rybarczyka w BKL. Teraz trenuje i startuje dla AZS AWF Kraków. W Bydgoszczy Ola startowała także indywidualnie na 400 m przez płotki. W swojej kategorii wiekowej jest w tej konkurencji najlepsza w Polsce. Dwa tygodnie temu w Toruniu sięgnęła po złoto mistrzostw kraju (więcej tutaj).

W piątkowych eliminacjach Ola pobiegła spokojnie, zajmując drugie miejsce za Włoszką Ayomide Folorunso. Wynik 58.20 to o prawie półtorej sekundy gorszy rezultat od rekordu życiowego Oli, ale na tym etapie zawodów nie było potrzeby się forsować. Do półfinału Ola weszła z ósmym czasem. W sobotnim półfinale gra toczyła się już o awans do biegu medalowego. Ola pobiegła szybciej, w czasie 57.35, ale dało jej to dopiero czwarte miejsce. A przypomnijmy, że do finału wchodziły trzy pierwsze zawodniczki z obu półfinałów i dwie najlepsze z czasem. Ola musiała więc nerwowo czekać na drugi bieg, ale ten okazał się wolniejszy. Czwarta w tamtym biegu Rebecca Sartori uzyskała o 19 setnych sekundy gorszy rezultat od bełchatowianki.

W finale Polka nie była faworytką. Z finałowych rywalek tylko dwie legitymowały się słabszą życiówką. I długo wydawało się, że Ola przybiegnie na szóstym-siódmym miejscu, ale w koncówce znów pokazała piorunujący finisz. To na ostatniej prostej wyprzedziła dwie rywalki ostatecznie dobiegając od mety na czwartym miejscu. Do medalu zabrakło sporo, ale w tym biegu on był poza zasięgiem Oli Gaworskiej. Nawet, jakby pobiła życiówkę (rekord życiowy to 56.87). Nie pobiła, choć było blisko. Uzyskała czas 56.94.

Wygrała wspominana już Włoszka Ayomide Folorunso z czasem 55.82. Drugie miejsce zajęła Brytyjka Jessica Turner - 56.08, a trzecie była reprezentantka Islandii Ama Stefania Gudmundsdottir. To były fantastyczne mistrzostwa Oli. Kontrola antydoopingowa i... bankiet, nie pozwoliły nam zamienić z nią zbyt wielu słów, ale w najbliższym tygodniu mistrzyni Europy wraca na parę dni do Bełchatowa, więc obiecujemy, że zapytamy ją o wrażenia i ocenę mistrzostw.

Dodajmy na koniec, że złoty medal sztafety z Olą Gaworską w składzie to dziesiąty medal polskiej reprezentacji młodzieżowej na mistrzostwach Europy U23 w Bydgoszczy i trzeci złoty. Po złote krążki sięgali też Konrad Bukowiecki (pchnięcie kulą) i Ewa Swoboda w sprincie na 100m. Polska, wspólnie z Wielką Brytanią zajęła drugie miejsce w klasyfikacji medalowej, za Niemcami.

* Wyniki sztafet 4x400 m kobiet
* Wyniki biegów na 400 m ppl. kobiet

Zdjęcia: Tomasz Kasjaniuk Fotografia Sportowa

Artykuł dodał: Maciej Wiśniewski

 

<< powrót do wszystkich aktualności

social icon social icon social icon social icon
Projektowanie stron internetowych Master-NET | Polityka prywatności | 432364 odwiedzin