PGE Skra porażką kończy najgorszy sezon od 16 lat. To dopiero szóste miejsce w lidze

2019-04-25 21:13:13

PGE Skra Bełchatów gładko przegrała ostatni mecz sezonu Plus Ligi z Cerrad Czarnymi Radom 0:3 i zakończyla rozgrywki na 6. miejscu. To najgorsza pozycja ligowa bełchatowian od 16 lat! Wszystko wskazuje na to, że w następnym sezonie nie zobaczymy też bełchatowian w europejskich pucharach. Szósta lokata w lidze nie daje prawa gry w Europie.

Był 2003 rok kiedy Skra Bełchatów, grająca wówczas jako EKS (o BOT Skrze, nie wspominając o PGE Skrze nikt jeszcze nie myślał) zajęła 6. miejsce w ligowej tabeli. Od tamtej pory było już tylko lepiej. Na przestrzeni tych ostatnich 16 lat jeszcze tylko dwa razy - w 2004 i 2013 roku bełchatowianie nie zdobyli w lidze medalu. 9 razy w kraju byli najlepsi. Wtedy bełchatowianie dopiero budowali swoją potęgę. Dziś spadli ze szczytu bardzo boleśnie.

Rok temu, dość niespodziewanie, trzeba to przyznać, PGE Skra sięgnęła po mistrzostwo Polski. Tamta drużyna praktycznie się rozpadła. Nowej, na dobrą sprawę nie udało się zbudować. Sezon zasadniczy był słaby, plaga kontuzji dopełniła obrazu mizernej gry i wyników. Ale koniec sezonu zasadniczego i runda play-off Ligi Mistrzów były bardzo obiecujące. Wydawało się, że PGE Skra jest w stanie powalczyć o powtórkę z 2018 roku. Nie była. Spadek formy w ostatnich tygodniach był zatrważający. Ostatecznie PGE Skra kończy na szóstym miejscu. Nie daje to nawet prawa gry w Challenge Cup.

Ostatni mecz sezonu ustępujący mistrz kraju rozegrał w Radomiu. Tym razem nie było powtórki z dwóch pierwszych, zaciętych gier toczących do tie-breaków [Więcej o tej rywalizacji tutaj i tutaj]. Cerrad Czarni nie pozostawili złudzeń, że tego wieczoru byli od PGE Skry lepsi. Emocjonujący był właściwie tylko drugi set. Choć właściwie mecz mógł potoczyć się inaczej. W pierwszej partii bełchatowianie prowadzili już 15:8 i wydawało się, że pewnie zmierzają do wygranej. Potem jednak bełchatowianom jakby odcięło prąd. Do końca seta zdobyli ledwie 4 punkty. W ostatnim zaś secie dominacja gospodarzy już nie podlegała dyskusji.

Na analizy słabej postawy drużyny przyjdzie czas. Emocje nie są w takich chwilach dobrym doradcą. Dla  kibiców to sezon do zapomnienia, dla klubu do wyciągnięcia wniosków. Porażki uczą więcej niż zwycięstwa. Oby tak było i tym razem. Sezon 2018/2019 dla PGE Skry zakończony na 6. miejscu w Plus Lidze. Najlepsi jeszcze grają...

Cerrad Czarni Radom - PGE Skra Bełchatów 3:0 (25:19, 26:24, 25:18)