Marycz wygrywa Wielką Nagrodę

2017-07-08 22:21:24

Marycz wygrywa Wielką Nagrodę

Jarosław Marycz z grupy Domin Sport wygrał 41. Wyścig Kolarski o Wielką Nagrodę Bełchatowa. Na trasie rywalizowali kolarze elity, orlicy i juniorzy. Najlepszy z tych ostatnich odebrał nagrodę III Memoriału Kazimierza Jasińskiego. Nie zabrakło też atrakcji dla najmłodszych kibiców i adeptów kolarstwa.

Kolarze elity, orlicy i juniorzy stanęli na starcie 41. edycji Wielkiej Bełchatowskiej. W sumie blisko 140 kolarzy. Pierwsi ruszyli na trasie seniorzy z orlikami, a wśród nich trzech kolarzy z Bełchatowa - Artur Detko z Domin Sport, Erwin Misztela orlik, który reprezentuje Team Huron oraz trenujący indywidualnie zawodnik LKS Stomil Mikołaj Markiewicz.

Już na pierwszej pętli trasy prowadzącej spod hali Energia zawiązała się ucieczka, która okazała się akcją dnia. Znaleźli się w niej Jarosław Marycz z grupy Domin Sport i Szymon Krawczyk z Vostel Uniwheels. Uciekinierzy zgodnie współpracowali, powiększając swoją przewagę. Inna sprawa, że obaj reprezentowali najsilniej obsadzone zespoły w wyścigu, dzięki czemu łatwiej było im kontrolować wyścig.

- Nasze ekipy były najmocniejsze, im pasował taki układ, nam również, więc trzymaliśmy peleton w ryzach, starając się spowalniać pogoń - mówi Artur Detko, kolega klubowy Jarosława Marycza. - Nie było jednak łatwo, inne zespoły starały się atakować, skoczyć do grupy. Aktywni byli kolarze Mostostalu, Chrobrego, czy Ukraińcy, więc trzeba było mocno pracować, żeby odjazd dojechał do mety - dodaje kolarz z Bełchatowa.

Przewaga ucieczki w pewnym monencie wynosiła już ponad półtorej minuty, ale z czase, peleton odrabiał straty. Premię lotną na czwartym okrążeniu wygrał Marycz. Na ostatnich metrach uciekająca dwójka stoczyła dramatyczną walkę o to, by nie dać się złapać peletonowi. Udało się przyjechać z przewagą 13 sekund. Lepszy na finiszu okazał się Marycz, który ograł na finiszu Krawczyka i wygrał 41. Wyścig o Wielką Nagrodę Bełchatowa.

Zobacz zdjęcia z wyścigu

- Wiedziałem od początku, że ten wyścig moze się tak ułożyc, że ucieczka,która zawiąże się na pierwszych kilometrach, może dojechać do mety - mówił na mecie Jarosław Marycz. - Na pewno, gdyby było nas więcej, byłoby łatwiej. Odjechaliśmy w dwóch, mieliśmy ten komfort, że nasze drużyny były najsilniejszymi drużynami na tym wyścigu, więc wiedzieliśmy, że nasi koledzy bądą spowalniać pościg. Obaj jesteśmy dobrzy na czas, więc wiedzieliśmy, że to też nas faworyzuyje i jesteśmy w stanie utrzymać przewagę przez dłuższy czas. Staraliśmy się wykorzystać nasze predyspozycje do jazdy na czas i jechać ile sił w nogach. Współpraca układała się bezproblemowo, każdy z nas włożył tyle samo pracy, aby ta ucieczka dojechała do mety- dodaje.

Sprinterską rywalizację z peletonu wygrał Adrian Banaszek, syn prezesa Polskiego Związku Kolarskiego, z grupy Kolss, który wygrał sprinterską walkę z peletonu. Drugi na mecie Szymon Krawczyk okazał się najlepszy z orlików. Drugi z młodych kolarzy był Mariusz Gąsiorowski ze Stali Grudziądz, a trzeci Damian Sławek, reprezentujący kadrę PZKol.

Juniorzy, którzy wystartowali chwilę po starszych kolegach jechali aktywnie. Próby ataków jednak ostatecznie skończyły się finiszem ośmioosobowej grupki, która przyjechała na metę. Za nią przyjechało trzech kolarzy i peleton ze stratą 39 sekund.  Rywalizację sprinterską z grupy wygrał Filip Prokopryszyn z kadry PZKol. Tym samym zawodnik jadący w biało-czerwonym trykocie wygrał III Memoriał Kazimierza Jasińskiego. W nagrodę od rodziny byłego, znakomitego kolarza i trenera odebrał efektowną szablę. Drugi był Mikołaj Konieczny z KKS Gostyń, a trzeci Jakub Wangin z Opty-Mazowsze.

Organizatorzy - LSKK Bełchatów oraz MCS Bełchatów - zadbali też o dzieci, które ogladały wyścig. Młodzież i dzieciaki od wieku przedszkolnego, a nawet młodsi mieli okazaję pościgać się na trasie wyścigu. Zwycięzcami zostali wszyscy, a nagrody i upominki trafiły do rąk każdego z nich. Emocji nie brakowało, nie tylko u małych uczestników, ale też wśród rodziców.

* Wyniki elita
* Wyniki juniorzy

Artykuł dodał: Maciej Wiśniewski

 

<< powrót do wszystkich aktualności

social icon social icon social icon social icon
Projektowanie stron internetowych Master-NET | Polityka prywatności | 657269 odwiedzin