"Bełchatowska Piętnastka" to największa tegoroczna impreza sportowa. Co nas jeszcze czeka?

2019-02-19 11:29:28

"Bełchatowska Piętnastka" to największa tegoroczna impreza sportowa. Co nas jeszcze czeka?

Lokalne, ogólnopolskie ale i międzynarodowe - zasięg imprez sportowych, których gospodarzem będzie Miasto Bełchatów ponownie może zadowalać. W kalendarzu obok największego wydarzenia jakim pozostaje "Bełchatowska Piętnastka" znalazły się m.in. nowości związane z kolarstwem.

W tym roku Miejskie Centrum Sportu chce wzorem lat poprzednich wykorzystać wszystkie obiekty sportowe, którymi dysponuje tj. Stadion Miejski, hala "Energia", korty tenisowe, lodowisko i pumptrack. - Poprzez sport chcemy pokazać jakim zapleczem dysponuje nasze miasto, jak ciekawą rywalizację przy ich udziale można oglądać, ale też jak wygląda nasze miasto i jak na przestrzeni lat się zmieniało - tłumaczy Marcin Szymczyk, dyrektor miejskiej jednostki.

- Mam nadzieję, że nasze propozycje okażą się dla mieszkańców ciekawe i znajdą swoje grono odbiorców. Efektem tego będzie to, iż wielu z nich stanie na linii startu w swoim mieście. A jest z czego wybierać - dodaje Szymczyk, dla którego rozpoczął się trzeci rok w roli szefa sportowej jednostki miasta. Pierwszą dużą imprezą będzie Bieg Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym", który 3 marca zainauguruje biegową Triadę Bełchatowską. Zapisy na to wydarzenie zamknięto po czterech godzinach, w wyniku czego na błoniach Muzeum Regionalnego powinno pojawić się blisko 200 biegaczy. Tego dnia będą mieli oni do pokonania jeden z dwóch dystansów - 1963 m (dystans symboliczny nawiązujący do roku śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego Józefa Franczaka) lub 5 km, którego przebiegnięcie uprawni do bycia klasyfikowanym w Triadzie. Co roku w tym wydarzeniu uczestniczy 70 000 osób w ponad 350 miastach w Polsce i na całym świecie. W Bełchatowie ten bieg pamięci odbędzie się po raz drugi.

Drugim biegiem wchodzącym w skład Triady będzie III Bełchatowski Bieg Nocny, który wystartuje 27 kwietnia z pl. Narutowicza. Atestowana trasa poprowadzi jego uczestników ul. Czyżewskiego aż do miejscowości Dobiecin, gdzie na piątym kilometrze nastąpi nawrót. - Organizując ten bieg za pierwszym razem nie spodziewaliśmy się tak dużego zainteresowania i że to przyjmie taką formę w tej edycji. W tym roku limit zapisów zwiększamy do 400 miejsc i spodziewamy się, że zostanie on wyczerpany w kilka dni. Listę startową otworzymy 25 lutego - przekonuje dyrektor MCS. Triadę zakończy wzorem roku ubiegłego Bełchatowska Piętnastka, która planowana jest na 24 listopada. Jeden z najstarszych biegów w Łódzkiem regularnie gromadzi dużą liczbę biegaczy chcących zmierzyć się z nietypowym dystansem 15 km, ale organizatorzy nie zapominają też o tych, których możliwości są jeszcze ograniczone i proponują im dystans trzykrotnie mniejszy (5 km). Zapisy w tym roku rozpoczną się bardzo wcześnie, już 27 marca.

- Chciałbym zdradzić, że nasza jednostka prowadzi rozeznanie w możliwości organizacji czegoś więcej niż Triada. Mianowicie miałby to być cykl czterech biegów na dystansie 5, 10, 15 km i półmaraton. Miałoby to się nazywać "Diament Bełchatowski". Nazwa idealna, ponieważ nasze miasto słynie z węgla brunatnego. Niestety musimy nasze plany odłożyć na przyszły rok, ponieważ zależy nam na właściwym terminie takiego bieg. Zapotrzebowanie niewątpliwie jest, ponieważ zapytań w tym temacie mamy bardzo wiele - przekonuje Szymczyk.

Jedną z nowości w tegorocznym kalendarzu imprez sportowych Bełchatowa będzie majowe "Kryterium Kolarskie", które powróci na ulice tego miasta po 22 latach przerwy. Jest to wyścig na krótkiej pętli (3,2 km), którą kolarze pokonywać będą przez blisko godzinę i na koniec następuje finałowe okrążenie z emocjonującym finiszem. Zawody będą inauguracją "Klasyków Ziemi Łódzkiej", po których gościć one będą m.in. w Zduńskiej Woli i Buczku. - Zainteresowani, a mogą nimi być amatorzy i kolarze z licencją Polskiego Związku Kolarstwa, będą mogli wybrać jedną z kilku kategorii wiekowych kobiet oraz mężczyzn - wyjaśnia Szymczyk.

Drugą nowością będzie "Bełchatów MTB Energy", które zaplanowano na połowę września. - Okoliczne lasy to będzie miejsce zmagań kolarzy górskich. W tej chwili jesteśmy na etapie zatwierdzania trasy razem z bełchatowskim nadleśnictwem. Wyścig będzie przeznaczony dla amatorów jak i zawodowców - opowiada Adam Greczyło, dyrektor "Energy Events". Firmy, która od czterech lat organizuje w Bełchatowie "Triathlon Energy". - 21 lipca po raz czwarty pojawimy się w waszym mieście z imprezą triathlonową a po raz trzeci uda nam się wprowadzić ją do ścisłego centrum miasta. Wierzę, że impreza spodobała się jej mieszkańców, o czym też świadczy fakt startu wielu lokalnych zawodników. Położenie tego miasta sprawia też, że pozostałe osoby mają doskonały dojazd z różnych zakątków Polski. Z tutejszą trasą mierzyła się już krajowa czołówka triathlonu m.in. Sebastian Karaś, Sebastian Najmowicz i Tomasz Spaleniak. W tym roku liczymy na start 400-450 zawodników - prognozuje Greczyło.

Do Miejskiego Centrum Sportu wpłynęła również prośba o organizację spotkań piłkarskich na szczeblu międzynarodowym. - Jesteśmy na etapie rozmów w tej sprawie z Polskim Związek Piłki Nożnej. Będą to spotkania drużyn młodzieżowych lub kobiecych. O wszystkim dowiemy się w najbliższym czasie. Zapewnienie chęci organizacji tych pojedynków w Bełchatowie na naszym Stadionie Miejskim mamy, ponieważ rokrocznie takie mecze organizujemy i zdaniem przedstawicieli związku z powodzeniem. Warto też podkreślić fakt, że gdyby FIFA zdecydowała się rozszerzyć liczbę miast-organizatorów tegorocznych Mistrzostw Świata U-20, to wśród nich byłby również Bełchatów - zdradza na koniec Szymczyk.

Najważniejsze imprezy organizowane przez Miejskie Centrum Sportu:

 • 24 lutego - Rozgrzejemy Lodowisko w Rytmie Disco
 • 3 marca - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Wilczym Tropem”
 • 12 marca - XXVII Wiosenne Igrzyska Przedszkolaków
 • 27 kwietnia - III Bełchatowski Bieg Nocny
 • 11 maja - Kryterium Kolarskie
 • 18-19 maja - Turniej Tenisa Ziemnego
 • 1 czerwca - Turniej Tenisa Ziemnego z okazji Dnia Dziecka
 • 8 czerwca - Zawody rowerowe i hulajnogowe na pumptracku
 • 21 lipca - Lotto Triathlon Energy Bełchatów
 • 15 września - Bełchatów MTB Energy
 • 24 listopada - XXIII Bełchatowska Piętnastka
Artykuł dodał: Kamil Haładaj

 

<< powrót do wszystkich aktualności

social icon social icon social icon social icon
Projektowanie stron internetowych Master-NET | Polityka prywatności | 780191 odwiedzin