Mateusz Górny mistrzem Polski! Zdeklasował rywali!

2019-02-09 21:53:49

Mateusz Górny mistrzem Polski! Zdeklasował rywali!

Mateusz Górny najlepszym sprinterem w kategorii U18 w Polsce. Reprezentant Bełchatowskiego Klubu Lekkoatletycznego zdeklasował rywali zostając w Toruniu mistrzem Polski, z rewelacyjnym czasem 6,87, który jest zaledwie o cztery setne gorszy od rekordu Polski.

Mateusz Górny potwierdził, że tej zimy jest w wybornej formie i żaden z juniorów młodszych nie biega na 60m w hali szybciej od niego. Podczas odbywających się w Toruniu Halowych Mistrzostw Polski U18 i U20 zdeklasował rywali. Róznica z jaką wygrał ze swoimi przeciwnikami była przygniatająca, na tak krótkim dystansie.

Mateusz jechał do Torunia jako faworyt numer jeden do złota. Z nadzieją na pobicie rekordu Polski. Życiówka Mateusza z tego sezonu to 6,86, czyli wynik o trzy setne gorszy od rekordu kraju liczącego już 27 lat!

To, że bełchatowianin był poza konkurencją pokazują wyniki. W eliminacyjnym biegu uzyskał 6,91. Jeszcze tylko Patryk Krupaz Zamościa złamał barierę 7 sekund (6,96). To on miał być najgroźniejszym rywalem dla bełchatowianina. Korespondencyjny pojedynek na wyniki między nimi trwał cały sezon halowy, a kulminacją miał być finał Halowych Mistrzostw Polski.Ale jak cienka jest granica między chwałą, a porażką w sporcie, zwłaszcza w najkrótszym ze sprintów pokazał własnie bieg finałowy. Krupa nie wytrzymał i po falstarcie wypadł z rywalizacji. Nerwowo było strasznie. Emocji nie potrafiło opanować w sumie trzech biegaczy , którzy za falstarty zostali zdyskawlifikowani. Bieg ostatecznie odbył się w okrojonym składzie pięciu zawodników. Mateusz Górny wytrzymał ciśnienie, choć miał wielką chrapkę nie tyliko na złoto, ale też na rekord Polski. Zabrakło 4 setnych. 6,87 to jednak fantastyczny wynik. Znów tylko on złamał 7 sekund. Drugi Piotr Michalak ze Słupska miał 7,03, a brązowy medalista Anton Bachórski ze Szczecina 7,04.

Mateusz Górny pokazał kto tu rządzi. Podopieczny trenera Łukasza Mantyka okazał się prawdziwym królem sprintu i potwierdził, że zaproszenie na ostatni i Orlen Cup [więcej tutaj] nie było przypadkiem. Jest świetnym atletą, wygląda jak prawdziwy gladiator, choć brak mu trochę wzrostu. Czy będzie w stanie z takim samym powodzeniem rywalizować w sezonie letnim na dłuższym dystansie 100m? Zobaczymy.

Dodajmy, że Mateusz Górny ma przed sobą jeszcze jeden sezon startów w tej kategorii wiekowej, juniorem młodszym jest bowiem pierwszy rok. Rekord Polski z 1992 roku jest więc poważnie zagrożony. Jeśli bełchatowianin utrzyma to tempo rozwoju, za rok wpisze swoje nazwisko do tabel najlepszych wyników w tym kraju.Drugiego dnia mistrzostw w Toruniu na 60m wsród kobiet startowała także Justyna Woźnicka. 8,13 z eliminacji pozwoliło jej awansować do finału B. W biegu pocieszenia okazała się najlepsza. Poprawiła swój rekord życiowy uzyskując 7,97, ostatecznie zajmując 9. miejsce w zawodach.

Na 200m pobiegł Filip Chrosta. I spisał się bardzo dobrze, awansując do niedzielnego finału A. W eliminacjach pobił swój rekord życiowy, uzyskując czas 22,03. To drugi czas eliminacji. Lepszy był tylko  Oliwer Wdowik z Resovii Rzeszów (21,82). To daje dużą nadzieję na kolejny medal dla BKL. Choć rywal z Rzeszowa wydaje się być poza zasięgiem, to szanse na  pudło są duże. Finałowy bieg odbędzie się według planu o godz. 13.36.

W niedzielę w toruńskiej hali rywalizować będzie troje bełchatowian. W trójskoku powalczą Adam Patrzyk i Julia Grzelwska, a na 60 m ppł pobiegnie Oskar Łucki, który wystartuje z drugim rekordem życiowym i wynikiem sezonu w stawce. Trudno więc nie upatrywać w nim kolejnej szansy medalowej. Medalowe szanse ma też Adam Patrzyk, który ma trzeci wynik sezonu (13,17m) w stawce, ale spośród wszystkich uczestników trójskoku w karierze skoczył najdalej (13,54m). Julia Grrzelwska, jedyna juniorka BKL na mistrzostwach w rankingach wyników plasuje się w środku stawki. Czy sprawi niespodziankę?

Wybrane wyniki:
* 60m mężczyzn U18
* 60m kobiet U18
* 200m mężczyzn U18

Fot. Aleksandra Stark Nowak

Artykuł dodał: Maciej Wiśniewski

 

<< powrót do wszystkich aktualności

social icon social icon social icon social icon
Projektowanie stron internetowych Master-NET | Polityka prywatności | 833963 odwiedzin